Imogen Heap zakochana w Chinach

Imogen Heap - Xizi She Knows

Gwiazda alternatywnego popu, w Polsce znana m.in. z utworu "Just For Now" lansowanego przez stację telewizyjną TVN, Imogen Heap od blisko roku realizuje nowatorski projekt muzyczny. Każda z wydanych piosenek to osobny świat - muzyka, zdjęcia, teledysk, ideologia. W styczniu Imogen zabrała nas do Chin.

"Xizi She Knows" to już piąta piosenka z cyklu "HeapSong", którego punktem kulminacyjnym będzie wydanie czwartego albumu artystki. Imogen Heap znana jest ze swoich szerokich horyzontów muzycznych, sięgania do różnych gatunków, otwartości na różne kultury. Pod koniec 2011 roku, Imogen Heap spędziła ponad miesiąc w Chinach - efektem tej podróży jest "Xizi She Knows".

Piosenka "Xizi She Knows" powstawała w chińskim mieście Hongzhou, a premierę miała w Chiński Nowy Rok, 25 stycznia 2012 (w tym roku Chińczycy obchodzą Rok Smoka). Oprócz wokalu Imogen, w utworze słyszymy nagrania "terenowe" - ludzi, miejsc, sytuacji, z którymi artystka spotkała się w Hongzhou.

Przez 24 godziny, w dniu swoich 34. urodzin, Imogen Heap wraz z mikrofonami i ekipą filmową jeździła po Hongzhou, podpatrując życie miasta. Efektem jest niezwykły kolaż obrazowo-dźwiękowy, będący esencją chińskiej kultury.

Chińska towarzyszka Imogen, Veronica, gra na pipie, dwadzieścia taksówek oświetla puste ulice, na których akrobacje ćwiczą skateboardziści - taksówkarze jedzą swoje nocne kanapki, tancerka Liu Yingmei improwizuje chiński taniec podczas drukowania porannej gazety, o wschodzie słońca Shen Yaoxing wykonuje swoje wokalne ćwiczenia na wzgórzu Baoccu (ten kadr stał się okładką do "Xizi Shw Knows"), dzieci w szkole podstawowej wykonują swoje codzienne poranne ćwiczenia wzrokowe (rytmicznie wypowiadane słowa stanowią początek i zakończenie piosenki Imogen) - to tylko niektóre z miejskich obrazków, ktore zarejestrowała artystka.

W teledysku do "Xizi She Knows" widzimy też grupę kobiet, które w drodze do pracy wykonują rytualny taniec "wdzięczności", z typowymi chińskimi parasolkami. Podczas lunchu, na wielkim chińskim bębnie Imogen przygrywał aktor z pekińskiej Opery Zhejiang. Wspólnie z fanami i chińskimi gospodarzami, Imogen Heap wrzuciła tez do rzeki kolorowe skrawki jedawbiu, tworząc niepowtarzalny, magiczny obrazek.

"Xizi She Knows" Imogen Heap to nie tylko nowa, chwytliwa piosenka międzynarodowej gwiazdy muzycznej. To swoisty, delikatny hołd dla chińskiej kultury. Artystka nie ukrywała zadowolenia z pobytu w gościnnym Honghzou. Wyprawa zaowocowała setkami zdjęć i opowieści, które znajdziecie na blogu www.blog.imogenheap.com. Z kolei na oficjalnej stronie projektu znajdziecie dokładne opisy, godzina po godzinie, dnia z "Xizi She Knows" - tutaj.

Utwór "Xizi She Knows" został też przetłumaczony na język mandaryński, przez poetę z Hongzhou, Pang Wei. W najbliższym czasie premierę będzie mieć dłuższy film poświęcony Hongzhou, nakręcony przez Imogen Heap i jej ekipę oraz mandaryńska wersja "Xizi She Knows", w wykonaniu samej Imogen i jej chińskich przyjaciół.

Imogen Heap "Xizi She Knows":

fot. Imogen Heap na okładce do singla "Headlock", okładka to "Xizi She Knows"

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij