Tradycyjny teatr japoński w Polsce

Shinay-buyo - plakat koncertu

Podczas gdy oczy całego świata skierowane są na tragedię, jaka rozgrywa się w Japonii, artyści Kraju Kwitnącej Wiśni nie przerywają swojego tourne. Dzięki temu jutro w Warszawie, a w piątek w Krakowie będzie można obejrzeć spektakl japońskiej sztuki scenicznej shinnai-buyō, w wykonaniu zespołu pod kierunkiem Wakasanojō Tsuruga XI.

'Shinnai' to jeden z tradycyjnych, typowych dla Japonii gatunków śpiewnej narracji. Opowieść jest częściowo śpiewana, a częściowo mówiona przez kantora (narratora), któremu akompaniuje dwóch muzyków, grających na shamisenie. 'Shinnai' do dziś jest wykonywany bez większych zmian w oryginalnym, surowym osiemnastowiecznym stylu, a spośród innych rodzajów sztuki dramatycznej wyróżnia go mocne podkreślanie ludzkich uczuć i namiętności, bardzo emocjonalnie przekazywanych przez kantorów podczas występu.

Twórcą shinnai był Wakasanojō Tsuruga I (1716-1786). Zaczął komponować i wykonywać śpiewne narracje w latach siedemdziesiątych 18. wieku. Ten styl muzyczny stał się bardzo popularny szczególnie dzięki wyjątkowym występom jego utalentowanego ucznia Shinnai Tsuruga, od którego imienia nazwano ten gatunek sztuki teatralnej. Shinnai do dziś jest wykonywany bez większych zmian w oryginalnym surowym osiemnastowiecznym stylu, a wyróżnia go z innych rodzajów sztuki dramatycznej mocne podkreślenie ludzkich uczuć i namiętności, bardzo emocjonalnie przekazywanych przez kantorów podczas występu.

Sylwetka Wakasanojō Tsuruga XI

Wakasanojō urodził się w 1938 roku w Tokio, jako Yukimichi Takahashi. Naukę rozpoczął w wieku 10 lat pod okiem ojca, Tsuruga Isedayu I, który był kantorem shinnai. W 1999 r. został 11. iemoto (dyrektorem) Szkoły Tsuruga i od 2000 r nosi swoje obecne imię - Wakasanojō Tsuruga, które przysługuje głowie Szkoły od czasów Wakasanojō Tsuruga I.

Poza Japonią występował w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Jest powszechnie ceniony za mistrzostwo i wyjątkowe możliwości wokalne. Poza wykonywaniem i reaktywowaniem klasycznych dzieł shinnai, Wakasanojō sam pisze łatwe do zrozumienia sztuki, aby popularyzować ten gatunek wśród szerszej publiczności. Komponuje też muzykę do historyjek rakugo (opowiadanych na scenie przez artystę) oraz współpracuje z innymi zespołami tradycyjnego teatru.

W 2001 r. otrzymał od rządu japońskiego tytuł Ważny Niematerialny Skarb Kultury.
W 2009 r. został odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca (najstarszym orderem japońskim).

'Buyō' to japońska tradycyjna sztuka sceniczna, będąca połączeniem tańca i pantomimy, oparta na klasycznych technikach artystycznych.

Tradycyjne instrumenty japońskie wykorzystane w spektaklu:
Shamisen – instrument o trzech strunach, podobny do banjo, na którym gra się za pomocą plektronu w kształcie liścia miłorzębu.
Koto – trzynastostrunowy instrument o wydłużonym kształcie, podobny do cytry, którego struny szarpie się trzema pazurkami przymocowanymi do palców. 
Shakuhachi – instrument dęty, rodzaj fletu prostego.

Koncerty Shinnai - Buyo odbędą się:

15 marca 2011, godzina 19.00, Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22, Warszawa
18 marca 2011, godzina 19.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Ul. Konopnickiej 26, Kraków

Więcej na stronach Ambasady Japonii w Polsce.

fot. Manggha.krakow.pl

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij