Laureaci Mikołajek Folkowych

Mikołajki FolkoweWczoraj zakończyła się 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki LUdowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie. W ramach festiwalu odbywał się też konkurs - Scena Otwarta. Znamy wyniki tegorocznych zmagań.

Spośród 13. zakwalifikowanych do udziału w konkursie zespołów wyróżniono:

I miejsce oraz nagroda publiczności:
Melodia w Polsce

II miejsce
Tygiel Folk Banda

III miejsce
Besquidians

wyróżnienia
Dron
Trite Pati

Nagroda publiczności
Melodia w Polsce

Wyróżnienie im. A. Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki: śpiewaczki z zespołu Bałkany Śpiewają.

O otrzymaniu nagród i uczestnictwie w sobotnim Koncercie Głównym zadecydowało jury, w którego skład wchodzą profesjonaliści z kręgów naukowych (znawcy folkloru i muzyki sięgającej do korzeni), artystycznych (profesjonalni muzycy) i medialnych (dziennikarze, publicyści):

Ewa Jabłońska (muzykolog, dyrektor ACK UMCS "Chatka Żaka"),
Magdalena Sobczak - Kotnarowska (muzykolog, muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa),
Tomasz Rogula (reżyser dźwięku, TR Studios),
Paweł Franczak (dziennikarz "Kurier Lubelski"),
Tomasz Rokosz (muzyk, Orkiestra św. Mikołaja).

O ZESPOŁACH:

Trite Pati (Szczecin)
Zespół powstał we wrześniu 2010 w Szczecinie. Trite Pati znaczy tyle co trzy kroki i jest nazwą bułgarskiego tańca. Muzyka z tamtych właśnie stron (Bałkany, Bliski Wschód, basen Morza Śródziemnego), ale także słowiańskie tradycje muzyczne (muzyka polska czy ukraińska) są inspiracją dla zespołu do tworzenia własnego brzmienia.

DRON (Lublin)
Grupa poszukuje wspólnego mianownika pomiędzy muzyką tradycyjną z bardzo odległych od siebie stron świata. Jest to twórczość eksperymentalna, polegająca na zestawianiu różnorodnych gatunków (np.: muzyki klezmerskiej, hinduskiej ragi czy aborygeńskich rytmów) oraz odległych brzmieniowo instrumentów tj.: sitar, didgeridoo, flet, santor kaszmirski czy skrzypce.

Besquidians (Bielsko-Biała)
Zespół powstał z inicjatywy Wojtka Golca i Marcina Pokusy, dwóch przyjaciół, mieszkańców wioski Ślemień położonej w paśmie Beskidu Żywieckiego. W swojej twórczości muzycy łączą archaiczne melodie beskidzkie, wprowadzają elementy transu, improwizacje jazzowe, własne melodie, zachowując żywiołowość i kreując oryginalne brzmienie.

Melodia w Polsce (Lublin)
Zespół powstał w 2007. Wykonuje muzykę inspirowaną tradycją Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa. Sławomir Niemiec-skrzypek zespołu jest wnukiem Franciszka Bździucha. Kapela sięga głównie po muzyczny folklor okolic Biłgoraja i z Suwalszczyzny.

Tygiel Folk Banda (Ełk)
Zespół powstał wiosną 2008. Program kapeli to przekrój inspiracji i pracy nad tematami wielogłosu i próby łączenia go z muzyką świata oraz muzyką współczesną, czyli z brzmieniami, w których zespół czuje się najlepiej.