Wszystko o karpackiej piszczałce | Etnosystem.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Wszystko o karpackiej piszczałce

Karpacka piszczałka to wyjątkowy instrument, w którym dźwięk moduluje się siłą zadęcia oraz zatykając lub otwierając końcowy otwór palcem. Piszczałka ma gwizdek, więc wystarczy dmuchnąć, aby wydobyć dźwięk. Końcówka należy do tej samej rodziny instrumentów, wykonywanych z bzu czarnego, co trójotworowe fujarki i fujary. Obecnie używana jest na Słowacji i w malutkiej części Moraw. 

 


Instrument ten jest bardzo prosty do opanowania, "sam gra" i zawsze stroi. Jest to cecha pozwalająca na pracę z ludźmi, którzy w życiu nie mieli kontaktu z tworzeniem muzyki lub ludźmi, którzy z różnych powodów mają problem z opanowaniem "klasycznych" instrumentów. Nie potrzeba żadnych zdolności muzycznych. Jego pełne alikwot brzmienie może być używane w lecznictwie. Myślę tu o poważnym zastosowaniu w terapii oraz sprawianiu przyjemności samemu sobie, co jest niemniej ważne. Jego radosne brzmienie wprowadza w dobry nastrój. Można go używać przy relaksacji i do medytacji oraz do ćwiczeń oddechowych. Instrumenty dęte wykorzystuje sie w leczeniu padaczki i astmy (metoda prof. Vaclav Żilka)

Lektor Miro Żiarislav Svicki stworzył szkołę poświęconą użyciu końcówek w pracy nad samoświadomością. Sam żyje wysoko w górach, odwołuje się do natury i do prasłowiańskich korzeni. Kilkanaście lat temu, gdy odkrył dla siebie piszczałki, ich alikwoty i zrozumiał terapeutyczny charakter tych instrumentów, założył własną formację Bytosti oraz rozpoczął pracę warsztatową.

W dniach 4-6 czerwca 2010 w Górach Izerskich (Oldrichov v Hajich) odbędą się warsztaty Cesta Końcówki, poświęcone małemu prostemu w użyciu, instrumentowi - karpackiej piszczale. Poprowadzi je Miro Svicki. 

Warsztaty Miro Svickiego to nie tylko nauka gry na końcówkach, to ukazanie możliwości karpackich piszczałek w terapii, to relaksacja i aktywna improwizacja, to ćwiczenia oddechowe przy pomocy instrumentów. Warsztat uzupełniają, odtwarzane, prasłowiańskie rytuały, ćwiczenie czterech żywiołów, tradycyjne tańce słowackie (cyfrowanie nogami, przysiady i podskoki), tańce improwizowane, „dzikie tańce” (tańce prasłowiańskie) i Rajana. Podczas warsztatu prowadzonego na końcówkach w tonacji c, prezentowane są też pozostałe piszczałki, czyli fujary, fujarki, dwojaczki itd… oraz bębny doby.ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA
Bądź zawsze na bieżąco! Co tydzień zestaw najciekawszych treści do Twojej skrzynki. A do tego konkursy i specjalne okazje dla subskrybentów.

Skomentuj artykuł

Reklama

szybkie kredyty