Wszystko o karpackiej piszczałce

Pin It

Karpacka piszczałka to wyjątkowy instrument, w którym dźwięk moduluje się siłą zadęcia oraz zatykając lub otwierając końcowy otwór palcem. Piszczałka ma gwizdek, więc wystarczy dmuchnąć, aby wydobyć dźwięk. Końcówka należy do tej samej rodziny instrumentów, wykonywanych z bzu czarnego, co trójotworowe fujarki i fujary. Obecnie używana jest na Słowacji i w malutkiej części Moraw. 

 


Instrument ten jest bardzo prosty do opanowania, "sam gra" i zawsze stroi. Jest to cecha pozwalająca na pracę z ludźmi, którzy w życiu nie mieli kontaktu z tworzeniem muzyki lub ludźmi, którzy z różnych powodów mają problem z opanowaniem "klasycznych" instrumentów. Nie potrzeba żadnych zdolności muzycznych. Jego pełne alikwot brzmienie może być używane w lecznictwie. Myślę tu o poważnym zastosowaniu w terapii oraz sprawianiu przyjemności samemu sobie, co jest niemniej ważne. Jego radosne brzmienie wprowadza w dobry nastrój. Można go używać przy relaksacji i do medytacji oraz do ćwiczeń oddechowych. Instrumenty dęte wykorzystuje sie w leczeniu padaczki i astmy (metoda prof. Vaclav Żilka)

Lektor Miro Żiarislav Svicki stworzył szkołę poświęconą użyciu końcówek w pracy nad samoświadomością. Sam żyje wysoko w górach, odwołuje się do natury i do prasłowiańskich korzeni. Kilkanaście lat temu, gdy odkrył dla siebie piszczałki, ich alikwoty i zrozumiał terapeutyczny charakter tych instrumentów, założył własną formację Bytosti oraz rozpoczął pracę warsztatową.

W dniach 4-6 czerwca 2010 w Górach Izerskich (Oldrichov v Hajich) odbędą się warsztaty Cesta Końcówki, poświęcone małemu prostemu w użyciu, instrumentowi - karpackiej piszczale. Poprowadzi je Miro Svicki. 

Warsztaty Miro Svickiego to nie tylko nauka gry na końcówkach, to ukazanie możliwości karpackich piszczałek w terapii, to relaksacja i aktywna improwizacja, to ćwiczenia oddechowe przy pomocy instrumentów. Warsztat uzupełniają, odtwarzane, prasłowiańskie rytuały, ćwiczenie czterech żywiołów, tradycyjne tańce słowackie (cyfrowanie nogami, przysiady i podskoki), tańce improwizowane, „dzikie tańce” (tańce prasłowiańskie) i Rajana. Podczas warsztatu prowadzonego na końcówkach w tonacji c, prezentowane są też pozostałe piszczałki, czyli fujary, fujarki, dwojaczki itd… oraz bębny doby.

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.