Mizrachi świętuje Purim

Pin It

Purim w Jerozolimie

Purim to święto obchodzone 14 dnia miesiąca adar. Z tej okazji muzycy tria Mizrachi zagrają specjalny koncert.


W czwartek 4 marca z okazji święta Purim w Synagodze im. Nożyków w Warszawie, odbędzie się koncert Tria Mizrachi (Rogiński/Trzaska/Zerang). Trzech wybitnych muzyków o wykształceniu jazzowym i klasycznym zagra współczesne interpretacje religijnych pieśni żydowskich tradycji sefardyjskiej i mizrachi. Muzycy Mizrachi poprowadzą także warsztaty i zagrają koncert w miejscowości Sejny, a później - w Podkowie Leśnej.

Trio Mizrachi to Mikołaj Trzaska – saksofon, klarnet basowy, Raphael Rogiński – gitara, oud oraz Michael Zerang – perkusista jazzowy asyryjskiego pochodzenia z Chicago.

Mizrachi – tradycja żydów z regionów bliskiego wschodu, m.in. Iranu, Jemenu, Afryki północnej, Azji Środkowej i Kaukazu. Są oni określani również mianem 'arabskich żydów', gdyż z arabami dzielą język i elementy kultury. Muzyka pochodząca z tej tradycji jest również 'arabsko brzmiąca': łączy elementy muzyki arabskiej, greckiej i tureckiej. Ważne w niej miejsce zajmują instrumenty perkusyjne.

Purim – święto obchodzone 14 dnia miesiąca adar. Upamiętnia uchronienie żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów za panowania Artakserksesa I (ok. 450 roku p.n.e.). Historia związana z tym świętem opowiada o królowej Esterze, która powiedziała królowi Achwaszweroszowi o planie zgładzenia żydów przez jego ministra Hamana. W konsekwencji król ukarał ministra zagładzając jego wraz z rodziną i poplecznikami. Święto upamiętniające to cudowne ocalenie ma charakter karnawału – wystawiane są przedstawienia, świętujący przebierają się, a obowiązkiem religijnym jest zabawa.

Na koncert zaprasza Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Początek koncertu o 20.30 w Synagodze im. Nożyków, przy ul. Twardej 6 w Warszawie.

Wstęp 25 zł. Bilety na koncert do kupienia w BKE Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie – ul. Twarda 6, I piętro Białego Budynku w dniach 1 i 2 marca, godz. 15.00 – 18.00 oraz na godzinę przed koncertem w Synagodze. Telefon: (22) 620 58 37.

Warsztaty muzyki żydowskiej w Sejny odbędą się 5 marca, natomiast 6 marca Mizrach zagra koncert w Sejnańskiej Spółdzielni Jazzowej. Natomiast koncert w Podkowie Leśnej odbędzie się 7 marca w Pałacyku Kasyno.

Raphael Rogiński
Michael Zerang

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.