Jitka Šuranská i jej Morawy

Jitka Suranska Trio
Nakładem Indies Scope Records ukazał się album tria Jitki Šuranskiej. Muzyka na "Divé husy" opowiada o różnych formach pożądania w formie ciekawie zaaranżowanego folkloru czeskich Moraw.
 
Skrzypaczka i wokalistka Jitka Šuranská trafiła na wyjątkowych towarzyszy swoich muzycznych poszukiwań. Z mandolinistą Martinem Krajíčkiem i basistą Marianem Friedlem pracowała nad jedenasto-utworowym albumem, którego produkcją zajął się słowacki muzyk, Stano Palúch.
 
Podstawą do powstania i zebrania materiału na "Divé husy" był folklor wschodnich Moraw, do którego tradycyjnych brzmień swoje kompozycje dołożył Friedl. Jego utwory świetnie korespondują z melodiami i poetyką typową dla regionu Moraw. Płyta tria pokazuje też, jak wciąż silny i żywy jest ten folklor. 
 
"Divé husy" to debiutancki album tria, dlatego muzycy bardzo dużą uwagę poświęcili aranżacjom kompozycji. Większość opiera się na podstawowych instrumentach i wokalu, ale na pewnym etapie prac, te kilka brzmień okazało się niewystarczających. Jitka Šuranská chciała wcielić do muzyki tria cymbały, flety, piszczałki pasterskie, dudy i instrumenty perkusyjne. - Aranżacje się rozrastały, pomysły były coraz ciekawsze. Mogliśmy zaprosić do współpracy gości, albo spróbować zagrać na tych instrumentach samemu. Wygrała druga opcja. Zwłaszcza Marian okazał się fenomenalnym multiinstrumentalistą! - mówi Jitka.
 
Jitka Šuranská, Martin Krajíček i Marian Friedl zawiązali trio trzy lata temu. Od tego czasu starają się stworzyć własny muzyczny język, oparty na kulturze Moraw, z oryginalną instrumentacją i podrasowany muzycznym potencjałem każdego z członków zespołu.
 
- Ciężko znaleźć jazzowego kontrabasistę, który jest równocześnie świetnym muzykiem folkowym, w tym flecistą i cymbalistą Tak samo z mandolinistą. Martin jest tak zżyty ze swoim instrumentem, że kiedy gra, wydaje się, że mandolina była od zawsze cząstką morawskiego folkloru - mówi Jitka.
 
Jitka Šuranská od lat uczestniczy w folkowej scenie Czech. W ostatnich latach nie tylko zdobyła zaufanie i uznanie środowiska, ale też dwie nagrody Anděl w kategorii world music (za albumy "Písňobraní" z 2008 i "Nězachoď slunečko" z 2013).
 
 
"Divé husy" (premiera 16 września) tracklista:
1. Jablůška
2. O lásce
3. U suseda
4. Pofukuj, větříčku a Maliny
5. Manželské
6. Išlo dzievča
7. Aj, vodo
8. U muziky
9. Ztratilať jsem milého
10. Gajdošku, gajdošku
11. Divé husy
 
W nagraniach udział wzięli:
Jitka Šuranská – śpiew, skrzypce
Martin Krajíček – śpiew, mandoliny
Marian Friedl – śpiew, kontrabas, małe cymbały, piszczałki pasterskie, flet naturalny, dudy, instrumenty perkusyjne, trombita, flety
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij