Etnosystem.pl - literatura podróżnicza, książki, przewodniki, mapy

Meksyk bez kolców, za to ze słońcem

Sylwia Mróz - Pejzaż Bez Kolców
Lucha libre (meksykańska wersja wrestlingu), danzon (zmysłowy taniec) czy słynni mariachis – to właśnie takie zjawiska czynią Meksyk wyjątkowym. Sylwia Mróz, korespondentka Polskiego Radia prezentuje pełny obraz wielobarwnej kultury meksykańskiej oraz pokazuje życie mieszkańców tego kraju. "Pejzaż bez kolców" w księgarniach od 12 października.
 
"Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Meksyku, ale nie mieliście kogo zapytać, znajdziecie w książce Sylwii Mróz. Ten erudycyjny i wnikliwy, a jednocześnie lekki i przystępny przewodnik po meksykańskiej duszy odpowiada na kluczowe pytanie: dlaczego w Meksyku jest zupełnie inaczej niż u nas? [Autorka] pokazuje Meksyk intelektualny i zwyczajny, wyrafinowany i codzienny, uniwersytecki i uliczny, ten, który je i pije, tańczy i tworzy, kłóci się i kocha. Ten, do którego chciałby podejść jak najbliżej każdy uważny turysta". – Małgorzata Rejmer, reportażystka i pisarka
 
"Pejzaż bez kolców. Meksyk słońcem malowany" to wszechstronny portret kraju, który intryguje i zdumiewa. Sylwia Mróz, mieszkająca od kilku lat w Meksyku, z ogromną przenikliwością odsłania najważniejsze dziedziny kultury meksykańskiej: olśniewającą różnorodność kuchni, niezliczone formy świętowania i obyczajów religijnych, tajemniczy świat rytuałów magicznych i uzdrowicielskich, a także sztukę ludową – żywiołową, pełną kolorów i zadziwiającą swoim bogactwem. Na przekór stereotypom udowadnia, że królestwo słońca ma znacznie więcej do zaoferowania niż skutki działalności karteli narkotykowych. Tworzy także niezapomniany obraz meksykańskiej stolicy, opisując tamtejsze atrakcje, środki transportu i tempo życia miasta, które sprawiają, że czytelnik niezwłocznie pragnie poznać jego uroki osobiście.
    
Sylwia Mróz w pięknym stylu ukazuje magię opisanych miejsc, ludzi i zdarzeń. Jej książka jest także źródłem dokładnych informacji na temat meksykańskich obyczajów, sposobu zachowania i wszystkiego, co sprawia, że Meksyk jest niepowtarzalny. Ponadto zawiera wiele wskazówek praktycznych i turystycznych porad. „Pejzaż bez kolców” to jak dotąd najpełniejsze i najbardziej aktualne opracowanie na temat meksykańskiej kultury. W szczególny sposób wzbogaca je wyjątkowa wrażliwość i wnikliwe spojrzenie autorki.
 
"«Na smutek: piwo, na okrutny los: wino, na porażkę: szklanka rumu», poleca popularna meksykańska rymowanka. Ja dodam od siebie: na jesienną chandrę, na tęsknotę za podróżami, wreszcie: na przygotowanie się do peregrynacji po niezwykłym kraju, jakim jest Meksyk – książka Sylwii Mróz". – Witold Szabłowski, dziennikarz i reportażysta.
 
Sylwia Mróz – dziennikarka i kulturoznawca z pasji i wykształcenia. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2010 roku związana z Polskim Radiem, od 2013 roku korespondentka radiowa z Meksyku i Ameryki Centralnej. Od dawna fascynowała ją Ameryka Łacińska, co zaowocowało decyzją o przeprowadzce na drugi koniec świata. W codziennym odkrywaniu tego kraju pomaga jej mąż, z pochodzenia Meksykanin.

Książka "Pejzaż bez kolców..." ukaże się nakładem Wydawnictwa Muza.
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij