Polska na weekend i na wakacje – czyli miejsca, które warto zobaczyć

Chociaż minął już ponad miesiąc wakacji, wciąż pozostało niespełna drugie tyle na odpoczynek i wyjazdy. Wielu z Was zapewne nadal planuje zagraniczne wycieczki, nie zastanawiając się nad wyborem naszego pięknego kraju. Jednak nawet miłośnicy obcych krajów muszą przyznać, że Polska ma sporo malowniczych miejsc wypoczynkowych do zaoferowania. Niektóre z nich są powszechnie znane, a inne wręcz przeciwnie – dużo mniej. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno wielbiciele spokojnych wypraw, jak i ci, którzy preferują aktywny urlop.

Tchnienie gór, morska bryza czy mazurska zieleń?

Zwykło się uważać, że ludzie dzielą się na wczasowiczów górskich i morskich. Z pewnością jest tak, że jedne osoby preferują nadmorskie wylegiwanie się na plaży, inne górskie wspinaczki i spacery pośród drzew. Dla wielbicieli gór, miłośników wydm oraz wszystkich sławiących zieleń mazur i nie tylko znaleźliśmy kilka ciekawych propozycji miejsc i zajęć, które warto rozważyć.

Jeziora Duszatyńskie, czyli dzikie Bieszczady

Najdziksze góry w Polsce – Bieszczady mają wiele do zaoferowania odwiedzającym je turystom. Piękne krajobrazy, wspaniała fauna i flora oraz spokojne zakątki. Jednym z takich niewątpliwie uroczych miejsc są Jeziora Duszatyńskie. Nie dość, że piękne to jeszcze wiąże się z nimi bardzo ciekawa historia. Otóż Jeziora Duszatyńskie powstały niemal 110 lat temu podczas osuwiska, z którego ziemia spadając, utworzyła wyrwy mające stać się później trzema jeziorkami. Mieszkańcy uważali, że zdarzenie to było karą samego diabła za zbudowanie kolejki wąskotorowej do diablich ostępów.

Jak tylko powstały, od razu zaczęły przyciągać turystów. Pierwszy szlak został tam wytyczony już w latach 30. ubiegłego wieku. Jeziorka Duszatyńskie leżą w dolinie potoku Olchowatego u stóp Chryszczatej, w Bieszczadach. Najlepszą trasą będzie start z Duszatyna lub, jeśli mamy więcej czasu, z Komańczy lub Rzepedzi. Do jeziorek prowadzi czerwony szlak (z Duszatyna 1,5 h), powrót tą samą trasą. Niestety z biegiem lat powierzchnia jezior uległa znacznemu zmniejszeniu – jest to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce jeszcze tego lata.

Szczyrk – w sercu Beskidów

Będąc w Beskidach, nie sposób nie odwiedzić miasteczka w samym jego centrum – Szczyrku. I mimo że większość z was kojarzy Szczyrk z nartami i typowo zimowymi sportami, to miłośnicy letnich, górskich wypraw także znajdą tam coś dla siebie. Wspaniałe szlaki rowerowe oraz piesze zachęcają do aktywnego spędzania czasu pośród beskidzkich szlaków. Ponadto Szczyrk to prawdziwe centrum sportowo-rekreacyjne. Można wybrać się na siłownię, pływalnię lub siłownię, a także skorzystać z kortów tenisowych, boiska do siatkówki plażowej i innych wielofunkcyjnych boisk sportowych. Dla miłośników spokojnego wypoczynku, zamiast górskich wędrówek miasteczko proponuje krzesełkową kolej linową oraz ośrodki SPA. Odwiedzając Szczyrk, trzeba pamiętać, o takich wspaniałych miejscach jak: tajemnicze jaskinie i groty, z których najdłuższą jest Grota Klimczoka, gdzie wąskie i zawiłe korytarze pozwalają nam zejść nawet poniżej dwudziestu metrów pod powierzchnie gruntu.

 

Gdańsk – miasto z duszą

Nadmorski Gdańsk to miasto z historią i duszą. Zachwyca urokiem każdego turystę, zadowalając go zarówno bliskością przyrody, jak i zabytkowym budownictwem miasta. Według znawców Gdańsk można podzielić na strefę – must see, czyli to, co bezwzględnie musicie zobaczyć oraz miejsca niesprecyzowane, mniej oczywiste. Na pierwszy rzut musicie odwiedzić takie miejsca, jak:

  • Górę Gradową, dzięki której obejrzycie panoramę miasta,
  • Centrum Hewelianum – interaktywne miejsce dla wszystkich głodnych wiedzy,
  • Stary Ratusz i Pomnik Heweliusza,
  • Wielka Zbrojownia,
  • Złota Brama.

i wiele, wiele innych...

Oczywiście to tylko zabytkowe regiony Gdańska, w których nie zostały wymienione przyrodnicze wspaniałości miasta. To tzw. standard podczas zwiedzania Gdańska. Szukając aktywności, nie zapomnijcie o nadmorskich deptakach. Zobaczcie port, a potem wyruszcie deptakiem w kierunku Sopotu. Jeśli nie preferujecie pieszych wędrówek, wypożyczcie rowery i udajcie się na wyprawę rowerową.

Węgorzewo – mazurska malowniczość

Gdy odechce Wam się zwiedzania miast, miasteczek i gór, wybierzcie się na Mazury. Świetną opcją będzie Węgorzewo. Jest to gmina, która oferuje niesamowite możliwości wypoczynku, pośród soczystej zieleni, zabytków i Wielkich Jezior Mazurskich. Węgorzewo słynie przede wszystkich z niesamowitych tras rowerowych. Możemy tutaj dowolnie wybierać, czy chcemy jechać drogą asfaltową, żwirową, czy gruntową. Wspaniały mazurski krajobraz to ogromny ładunek energetyczny, który pozwoli wam na czerpanie przyjemności z aktywnego wypoczynku. Dla miłośników zabytków także coś się tutaj znajdzie. Samo Węgorzewo jest dość starą miejscowością. Pierwszy drewniany zameczek powstał tutaj już w 1335 roku. Kolejne, bardziej solidne budowle zbudowane w XIV wieku. Wtedy też rozrosło się całe miasteczko. A co aktualnie jest tam warte zobaczenia? Między innymi:

  • Zamek pokrzyżacki,

  • Pałac i park z połowy XIX w.,

  • Kanał Młyński,

  • Cerkwie: greckokatolicką oraz prawosławną,

  • punkt widokowy nad jeziorem Święcajty.

i wiele innych...

Lubelszczyzna zapomniana

Wschód naszego kraju jest zdecydowanie rzadziej odwiedzany przez turystów niż północ i południe. Tymczasem okolice Lublina, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego są tak urokliwe, że naprawdę trzeba je odwiedzić. Lubelszczyzna jest świetna na rodzinne weekendowe wypady i zdecydowanie przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom obcowania z przyrodą. Malownicze trasy rowerowe i spacerowe oraz możliwość zaczerpnięcia orzeźwiających kąpieli w upalne dni w akwenach Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, to tylko niektóre z aktywności, jakie mogą na was czekać w tym przepięknym regionie. W pobliżu znajduje się klimatyczny Kazimierz Dolny, ruiny zamku w Janowcu oraz wspaniały, renesansowy Zamość. Ponadto możecie przeżyć chwile grozy w Chełmskich Podziemiach Kredowych, gdzie będzie na was czekał Duch Bieluch.

Aktywni i wypoczęci

Nie ważne, jakie miejsce wybierzecie na wypoczynek, lecz będąc na wyjeździe, nie zapominajcie o aktywności. Nawet jeśli wasza wyprawa ma na celu głównie odpoczywanie po całorocznej pracy i naładowanie akumulatorów uwierzcie, że aktywność fizyczna pozwoli wam w pełni czerpać radość z wyjazdu. Oczywiście odpowiednio dozujcie porcje wysiłku, tak, aby dostosować je do siebie i swojej rodziny. Doskonale sprawdzą się tutaj wyprawy rowerowe, które umożliwiają dobieranie tras  dostosowanych do własnych umiejętności i możliwości. Krótkie, rekreacyjne przejazdy dla mniej wprawionych lub intensywne, ekstremalne zjazdy dla kolarzy szukających wrażeń. Ciekawe propozycje na trasy rowerowe znajdziecie na naszym blogu. We wpisie, który znajdziecie TUTAJ, omawiamy 6 tras rowerowych ma lato. Dodatkowo radzimy tam, jakie wyposażenie warto zabrać ze sobą na każdą z tras. Sprawdźcie - być może któryś z pomysłów, będzie dla was inspiracją.

artykuł zewnętrzny, źródło zdjęć: pixabay.com

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij