Poligrodzianie zapraszają do Wielkopolski

fot. mat. prasowe Poligrodzianie

Już za tydzień w Wielkopolsce odbędzie się festiwal, który nie tylko przybliży kultury różnych narodów, ale także będzie promować wielkopolskie miejscowości i zabytki.

VII Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie. Jest to unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące nie tylko oryginalne produkty, ale te, które czerpią inspiracje z kultury ludowej (np. pokazy mody).

Festiwal Poligrodzian to niepowtarzalna okazja do poznania folkloru regionu - o jego charakterystyczne elementy zapytaliśmy Magdalenę Howorską z Towarzystwa Poligrodzianie:

- Charakterystycznymi dla regionu Wielkopolski są różniące się budową instrumenty: dudy i kozioł. Tańce są bardzo dostojne (np.wiwaty i przodki). Stroje wielkopolskie są mniej strojne niż w innych regionach, o określonej kolorystyce. Należy wyróżnić strój szamotulski i biskupiński. Rozpoznawalnym elementem są misternie wykonane czepce - wytłumaczyła nam pani Howorska.

Te właśnie elementy zaprezentowane zostaną podczas Festiwalu przez zespół folklorystyczny Poligrodzianie. - Poligrodzianie to Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej. Grupa ta liczy ok. 100 tancerzy i wokalistów, posiada też 20-osobową profesjonalną kapelę. Prezentuje tańce i przyśpiewki regionów Polski, sławiąc kraj na największych festiwalach i konkursach. Na rok 2013 przypada 40-lecie istnienia Zespołu, a 5 października odbędzie się jubileusz grupy i premiera widowiska "Fyrtel u Ceglorza" - zapowiedziała Magdalena Howorska.

Zanim jednak Poligrodzianie świętować będą swój jubileusz, Stowarzyszenie zaprasza na festiwal, który zaprezentuje elementy kultur z całego świata.

W ciągu tygodnia (20-25 sierpnia) mieszkańcy miast Wielkopolski uczestniczyć mogą w koncertach, podczas których prezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata.Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Oprócz prezentacji scenicznych odbywają się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców z 9 krajów, warsztaty wokalne (śpiew biały,pieśni regionalne), muzyczno-instrumentalne(instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec ludowy) dla mieszkańców Poznania, projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i zabawami tanecznymi. Tereny Politechniki Poznańskiej nad Wartą w Poznaniu zamieniają się w festiwalowe miasteczko.

Tegoroczna edycja obfituje w wydarzenia kulturalne w Gnieźnie, Koninie, Lusowie i w Poznaniu (Stary Rynek oraz tereny Politechniki Poznańskiej- Piotrowo). Na każdą z imprez wstęp wolny. Tegorocznymi uczestnikami Festiwalu są mi.in grupy folklorystyczne z Grecji, Łotwy, Słowacji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, czy Mołdawii.

Ramowy program festiwalu można znaleźć na Etnosystem.pl, a na stronie festiwalu znajdziecie ciekawostki o festiwalowych miastach - Lusowie, Gnieźnie i innych.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij