Artysta-prymitywista czy pastuch-rzeźbarz?

 

fot. Facebook.com, Maja Kubacka i Leszek Macak, rzeźba z galerii Artnaive.sky.pl

W Krakowie powstanie spektakl, opowiadający o życiu i twórczości Karola Wójciaka Herodka. Maja Kubacka współpracować będzie z aktorami-amatorami, ale także profesjonalnymi artystami, m.in. Hanką Wójciak. Pomysłodawczyni projektu przybliży nam postać ludowego artysty z Lipnicy Wielkiej na Orawie.

Wiosenne tradycje - plamy, pisanki i teatrzyki

Karol Wójciak Herodek był człowiekiem prostym, ludowym artystą, jakich wielu w góralskich wsiach. Nie był wykształcony, ciężko było się też z nim porozumieć. Tworzył jednak niezwykłe rzeźby z korzeni i pni o ciekawych kształtach. Figurki zwierząt, świętych postaci ożywały w dłoniach artysty, który lubił opowiadać o nich wymyślone historyjki.

W latach 60', miłośnicy sztuki ludowej "odkryli" Herodka i przedstawili jego prace historykom sztuki. "Heródki", jak nazywa się popularnie drewniane figurki artysty, zostały umieszczone m.in. w Muzeum Etnograficznym w Krakowie oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, natomiast 20 czerwca 1967 roku otrzymał jednorazowe stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Znawcy sztuki wpisują twórczość Wójciaka w krąg stylistyki prymitywizmu, art brut.

Na czerwiec 2012 roku planowana jest premiera spektaklu "Nieudany Krewniak. Obecność i Energia", którego pomysłodawczynią jest Maja Kubacka. Praca z aktorami-amatorami, zaproszonymi i skupionymi poprzez Hothaus - Fundację Wojciecha Terechowicza - nie jest przypadkowym wyborem. Rodzaj ich obecności na scenie, korzystanie z ich "niescenicznej" energii, ma być podparciem środków wyrazu zdarzenia, poszukiwaniem efektu czystości przekazu, jaki towarzyszy osobom tworzącym spontanicznie i z zamiłowania - jak to robił sam Herodek.

Dla samej Kubackiej, praca nad spektaklem ma być także pracą poznawczą. Pragnieniem inscenizatorki jest szukanie źródeł pisanych, rozmowy z ludźmi, docieranie do rzeźb w kolekcjach muzealnych i kolekcjach prywatnych, a także nawiązywanie współpracy z instytucjami i osobami prywatnymi. Poznawanie i przyciąganie ludzi związanych pasją lub zawodowo z Herodkiem i jego twórczością, a także tych, którzy dopiero na tę twórczość mogą się otworzyć, to kolejne punkty projektu "Nieudany krewniak". Poprzez swój i ich emocjonalny poziom zaangażowania, Maja Kubacka chce poszerzyć krąg współtwórców projektu.

W spektaklu wiele elementów nawiązywać będzie do twórczości, jak i osobowości artysty. Innowacyjna plastyka kostiumów i form, żywe kolory, brak sztywnego podziału na widownię i scenę, mobilność wystawienia i wspomniana wyżej amatorska energia - to wszystko ma sprawić, że opowieść o prostym chłopie z Orawy będzie autentyczna.

Na dzień dzisiejszy Maja Kubacka zebrała kilka osób ekipy:

Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Góralka z Zakopanego, uczyła się śpiewu gardłowego, eksperymentalnych technik wokalnych oraz improwizacji u Gendosa, Sainkho Namtchylak, Jacka Ostaszewskiego, Mieczysława Litwińskiego, Olgi Szwajgier. Pisząc teksty Hanka łączy język literacki z gwarą, archaizmami, stylizacją ludową. Śpiewa o ludzkich radościach i smutkach. O tęsknocie, czekaniu, kochaniu, nadziei.

{youtube}w4jzCUNRmQY{/youtube}

Wojciech "Pinokio" Sochaczewski - muzyk, perkusjonista, performer przygotowuje ścieżki algorytmiczne do spektaklu. Grał w zespołach m.in.: Przyjaciele Szamana, Swobodny Leszcz, Trot, Dreem Drummer...s, Okularsy Antydepresion, Pawilon, Guru Sishia, Old Metropolitan Band Orkiestra, Beam Light. Powstały o nim trzy filmy dokumentalne dotyczące pracy z młodymi ludźmi przy "Afro-Dance". Założył również prywatną szkołę djembe.

Ilona Gawlik - wokalistka i pianistka, oryginalna, jedyna w swym rodzaju, zafascynowana klasycznym tańcem indyjskim, jej głowę wypełnia muzyka. Obdarzona charakterystycznym głosem, który przysporzył jej przydomek "Jannis".

Ponadto nad "Nieudanym krewniakiem" pracować będą:

 • inscenizacja - Maja Kubacka
 • kostiumy/obiekty - Marzena Zając
 • ścieżki algorytmiczne/wave drum - Wojciech Sochaczewski
 • scenografia cyfrowa - Joanna Łaksa
 • maski - Małgorzata Satora
 • przygotowanie chóru - Ilona "Jennis" Gawlik
 • choreografia - Kinga Kudżał
 • menadżer projektu - Magdalena Urbańska
 • fotograf projektu Klaudyna Schubert
 • grafika zewnętrzna - Yoaline
  współpraca - Wojciech Terechowicz

Więcej o spektaklu i projekcie na www.facebook.com/NieudanyKrewniak. Przesłuchania do ról w spektaklu odbędą się a najbliższą sobotę, 24 marca.

fot. Facebook.com, Maja Kubacka z rzeźbą Leszek Macaka,  z galerii Artnaive.sky.pl

 

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij