Artysta-prymitywista czy pastuch-rzeźbarz?

 

fot. Facebook.com, Maja Kubacka i Leszek Macak, rzeźba z galerii Artnaive.sky.pl

W Krakowie powstanie spektakl, opowiadający o życiu i twórczości Karola Wójciaka Herodka. Maja Kubacka współpracować będzie z aktorami-amatorami, ale także profesjonalnymi artystami, m.in. Hanką Wójciak. Pomysłodawczyni projektu przybliży nam postać ludowego artysty z Lipnicy Wielkiej na Orawie.

Wiosenne tradycje - plamy, pisanki i teatrzyki

Karol Wójciak Herodek był człowiekiem prostym, ludowym artystą, jakich wielu w góralskich wsiach. Nie był wykształcony, ciężko było się też z nim porozumieć. Tworzył jednak niezwykłe rzeźby z korzeni i pni o ciekawych kształtach. Figurki zwierząt, świętych postaci ożywały w dłoniach artysty, który lubił opowiadać o nich wymyślone historyjki.

W latach 60', miłośnicy sztuki ludowej "odkryli" Herodka i przedstawili jego prace historykom sztuki. "Heródki", jak nazywa się popularnie drewniane figurki artysty, zostały umieszczone m.in. w Muzeum Etnograficznym w Krakowie oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, natomiast 20 czerwca 1967 roku otrzymał jednorazowe stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Znawcy sztuki wpisują twórczość Wójciaka w krąg stylistyki prymitywizmu, art brut.

Na czerwiec 2012 roku planowana jest premiera spektaklu "Nieudany Krewniak. Obecność i Energia", którego pomysłodawczynią jest Maja Kubacka. Praca z aktorami-amatorami, zaproszonymi i skupionymi poprzez Hothaus - Fundację Wojciecha Terechowicza - nie jest przypadkowym wyborem. Rodzaj ich obecności na scenie, korzystanie z ich "niescenicznej" energii, ma być podparciem środków wyrazu zdarzenia, poszukiwaniem efektu czystości przekazu, jaki towarzyszy osobom tworzącym spontanicznie i z zamiłowania - jak to robił sam Herodek.

Dla samej Kubackiej, praca nad spektaklem ma być także pracą poznawczą. Pragnieniem inscenizatorki jest szukanie źródeł pisanych, rozmowy z ludźmi, docieranie do rzeźb w kolekcjach muzealnych i kolekcjach prywatnych, a także nawiązywanie współpracy z instytucjami i osobami prywatnymi. Poznawanie i przyciąganie ludzi związanych pasją lub zawodowo z Herodkiem i jego twórczością, a także tych, którzy dopiero na tę twórczość mogą się otworzyć, to kolejne punkty projektu "Nieudany krewniak". Poprzez swój i ich emocjonalny poziom zaangażowania, Maja Kubacka chce poszerzyć krąg współtwórców projektu.

W spektaklu wiele elementów nawiązywać będzie do twórczości, jak i osobowości artysty. Innowacyjna plastyka kostiumów i form, żywe kolory, brak sztywnego podziału na widownię i scenę, mobilność wystawienia i wspomniana wyżej amatorska energia - to wszystko ma sprawić, że opowieść o prostym chłopie z Orawy będzie autentyczna.

Na dzień dzisiejszy Maja Kubacka zebrała kilka osób ekipy:

Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Góralka z Zakopanego, uczyła się śpiewu gardłowego, eksperymentalnych technik wokalnych oraz improwizacji u Gendosa, Sainkho Namtchylak, Jacka Ostaszewskiego, Mieczysława Litwińskiego, Olgi Szwajgier. Pisząc teksty Hanka łączy język literacki z gwarą, archaizmami, stylizacją ludową. Śpiewa o ludzkich radościach i smutkach. O tęsknocie, czekaniu, kochaniu, nadziei.

{youtube}w4jzCUNRmQY{/youtube}

Wojciech "Pinokio" Sochaczewski - muzyk, perkusjonista, performer przygotowuje ścieżki algorytmiczne do spektaklu. Grał w zespołach m.in.: Przyjaciele Szamana, Swobodny Leszcz, Trot, Dreem Drummer...s, Okularsy Antydepresion, Pawilon, Guru Sishia, Old Metropolitan Band Orkiestra, Beam Light. Powstały o nim trzy filmy dokumentalne dotyczące pracy z młodymi ludźmi przy "Afro-Dance". Założył również prywatną szkołę djembe.

Ilona Gawlik - wokalistka i pianistka, oryginalna, jedyna w swym rodzaju, zafascynowana klasycznym tańcem indyjskim, jej głowę wypełnia muzyka. Obdarzona charakterystycznym głosem, który przysporzył jej przydomek "Jannis".

Ponadto nad "Nieudanym krewniakiem" pracować będą:

 • inscenizacja - Maja Kubacka
 • kostiumy/obiekty - Marzena Zając
 • ścieżki algorytmiczne/wave drum - Wojciech Sochaczewski
 • scenografia cyfrowa - Joanna Łaksa
 • maski - Małgorzata Satora
 • przygotowanie chóru - Ilona "Jennis" Gawlik
 • choreografia - Kinga Kudżał
 • menadżer projektu - Magdalena Urbańska
 • fotograf projektu Klaudyna Schubert
 • grafika zewnętrzna - Yoaline
  współpraca - Wojciech Terechowicz

Więcej o spektaklu i projekcie na www.facebook.com/NieudanyKrewniak. Przesłuchania do ról w spektaklu odbędą się a najbliższą sobotę, 24 marca.

fot. Facebook.com, Maja Kubacka z rzeźbą Leszek Macaka,  z galerii Artnaive.sky.pl