WiIno: Czarne wino

Pin It

Winnica i zameczek w regionie Cahors - fot. Wikipedia.org

Do wina Rigal Malbec (i jak do wszystkich, które tu zamierzam opisywać) skłoniła mnie przede wszystkim jego "okładka". Jestem wzrokowcem i mogę wypić nawet najgorsze wino w pięknej butelce, z uroczą etykietką. A więc etykietki będą moim wyznacznikiem selekcji win dobieranych do opisów na blogu.

Minimalistyczna etykietka, z papieru wskazującego na czerpanie jej z materiałów ekologicznych, z rysuneczkiem owoców winogron potrafi zachęcić choćby do ściągnięcia butelki z półki. Mam też słabość do butelek zwężanych do dołu - sprawiają wrażenie solidności produktu, który w sobie mieszczą, choć logiki w tym nie ma żadnej.

Rigal Malbec produkowany jest w malowniczej francuskiej dolinie rzeki Lot, gdzie uprawia się ten charakterystyczny dla Cahors szczep winny. Cahors mieści się w południowo-zachodnim rejonie Francji, w regionie Midi-Pyrénées - u stóp południowego łańcucha Pirenejów. Cahors pamięta jeszcze czasy Celtów, a co bardziej uważni czytelnicy Dantego pamiętają to miasto, jako miejsce okryte złą sławą, tak złą, że w "Boskiej k omedii" wymieniane jest obok Sodomy. Są też pozytywne, dla niektórych, aspekty - urodził się tu Jacques Duèze, czyli papież Jan XXII.

Miasto odgrywało sporą rolę podczas wojny stuletniej, a po niej przewinęło się przez Cahors jeszcze kilka wojen religijnych. To właśnie Kościół - przez fakt, że w Cahors rozwijał się biznes bankowy - uznając pomnażanie pieniędzy dla samego faktu posiadania ich więcej, nazwał miasto grzesznym. Stąd pomysł Dantego. Dziś my wszyscy znaleźlibyśmy swoje miejsce w jego inferno...

Dziś Cahors słynie z uprawy Malbec, jak już wspominałam, szczepu dającego wino wysokogarbnikowe o charakterystycznej, bardzo ciemnej - niemal czarnej - barwie. Malbec uprawiany był intensywnie w Bordeaux do czasu, gdy w drugiej połowie XX wieku potężne mrozy uśmierciły 75% procent jego upraw. Szczepy Cahors mrozy przetrwały (zostały przesadzone), stąd niezwykła popularność malbec właśnie tam. Według angielskiej Wikipedii popularną, ale niepotwierdzoną teorią jest, że malbec przyniósł ze sobą węgierski chłop. Znawca wina Pierre Galet uważa jednak, że szczep najprawdopodobniej pochodzi z północnej Burgundii.

Melbac potrzebuje więcej niż choćby popularny, silny szczep Cabernet Sauvignon, słońca i wyższych temperatur, by dobrze dojrzeć. Warto o niego dbać i poczekać na efekt purpurowego trunku, który malbec może nam zaoferować.

Rigal Malbec jest w istocie ciemnej, intensywnej barwy. W bukiecie przeważają śliwkowe, bardzo słodkie i czekoladowe nuty. Finisz jest dość złożony, najpierw słodkawy, kwaśność wina dociera po chwili, niczym echo odbijającej się melodii. Nie jest to jednak wino zbyt skomplikowane, trudno rozczulać się nad nim długo, a i wyłapanie niuansów wymaga dużego skupienia. Muszę jednak przyznać, że przed spróbowaniem nie oddychało zbyt długo (ok. godziny) i podane było w temperaturze o 4 st. przekraczającej sugerowaną przez producenta. W swojej kategorii cenowej (ok. 20 zł) jest to jednak dobra propozycja, po którą warto sięgnąć jeśli mamy ochotę na dobre, choć niezbyt wymagające wino.

tekst: Kaśka Paluch
Winnica i zameczek w regionie Cahors - fot. Wikipedia.org

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.