Poznaj zwyczaje karnawałowe

Sample Image Karnawał w pełni, co bardziej ambitne jednostki i instytucje szaleją z pomysłami na coraz to ciekawsze bale przebierańców i inne rodzaje zabaw. Ale czy tak naprawdę wiemy coś na temat karnawału samego w sobie? W tym roku mamy okrazję wreszcie przekonać się, jak prawdziwy karnawał wyglądać powinien. W dniach 19 - 22 lutego w Łodzi odbywać się będzie I Międzynarodowy Festiwal Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych - Carnavalia.

Festiwal planowany jest, jako impreza cykliczna, która odbywać się będzie co roku w ostatni weekend karnawału, licząc od "Tłustego Czwartku". Podczas kolejnych edycji Festiwalu poznać będziemy mogli zwyczaje i tradycje karnawałowe związane z najróżniejszymi narodami i kulturami. Obok tych znanych na całym świecie (jak - po części - karnawał brazylijski) pojawią się i takie, o których większość z nas zapewne nie miała pojęcia. W formie edukacyjnej i zabawowejprzedstawione zostaną także tradycje polskie.

W tym roku łodzkie ulice pochłonięte zostaną przez karnawał brazylijski i wenecki. Zobaczymy zatem pokazy brazylijskiej samby i weneckie maski karnawałow. Będzie można wziąć udział w pokazach filmowych, degustacjach, a także etnologicznych wykładach i koncertach muzycznych. Nie zabraknie także warsztatów i nauki tańca, oraz oczywiście - tanecznej zabawy.

Imprezy festiwalowe odbywać się będą m.in. w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym, Muzeum Kinematografii, Studio Latino, Ośrodku Kultury "Karolew" i kilku innych punktach miasta. Już od 13 lutego w Kinie "Kinematograf" wyświetlane będą filmy, w których pojawią się motywy balowe i maskaradowe.

Ważnym punktem programu będzie "Paradująca Maskarada", ktora pejdzie ulicami miasta w piątkowy wieczór, a w której udział wezmą tancerze łódzkich szkół tańca, studenci - obcokrajowcy i szczudlarze. Parada zakończy się w Pasau Shillera, gdzie na scenie wystąpi zespół tancerek samby i latynoska orkiestra.

Dyrektorem Festiwalu jest Małgorzata Wilczyńska, a głównym organizatorem - Ośrodek Kultury "Karolew" .

Program I Międzynarodowego Festiwalu Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych - Carnavalia 2009:

19.02 - "Tłusty Czwartek"


9:00-16:00 - Wystawa plakatów i fotosów filmowych, związanych z karnawałem - Muzeum Kinematografii (plac Zwycięstwa 1)

11:00-18:00 - Wykłady w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi (plac Wolności 14), dotyczące staropolskich obyczajów karnawałowych. Seminarium poprowadzi Aldona Plucińska.

14:00-18:00 - Warsztaty Decoupage - Maski Weneckie - Ośrodek Kultury "Karolew" (ul. Bratysławska 6a)

19:00-24:00 - Tłusta Noc w Muzeum Kinematografii (plac Zwycięstwa 1), projekcja filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, opowiadających o karnawale oraz koncert mezzosopranistki Katarzyny Uhubango.
Jak na Tłusty Czwartek przystało, przewidziana jest także degustacja pączków:)

20.02 - "Paradny Piątek"

12:00-16:00 - Warsztaty Makijażu Karnawałowego - Szkoła Wizażu i Charakteryzacji „Cztery pory roku" (ul. Piotrkowska 39)

16:00 - Wernisaż wystawy Masek Weneckich - Ośrodek Kultury "Karolew" (ul. Bratysławska 6a). Pokazane zostaną zarówno prace, które powstały podczas warsztatów, jak i oryginalne maski, przygotowane specjalnie na wenecki karnawał.

17:00-23:00 - Bal Maskowy - Ośrodek Kultury "Karolew" (ul. Bratysławska 6a)

18:00 -19:00 - Paradująca Maskarada (od Placu Wolności do Pasażu Schillera)

19:00-22:00 - Gorące Rio de Janerio (scena - Pasaż Schillera)
Wystąpią: As Belezas do Brasil - zespół tancerek samby, Joaõ Nascimento é Banda - orkiestra latynoska, City Bum Bum

22:00-3:00 - Fiesta Brazylijska - Studio Latino (ul. Piotrkowska 60): pokazy samby, latin house, baila funk

 
21.02 - "Przebrana Sobota"


17:00 - Wernisaż wystawy Fotografii inspirowanej karnawałem weneckim Edyty Pilichowskiej (Studio 102)

18:00 - Koncert - duet "Kontrasty": Liliana Urbańska i Iwona Jędruch (Studio 102, ul. Piotrkowska)

19:00 - Wernisaż wystawy Biżuterii inspirowanej karnawałem brazylijskim Danieli Olejnik-Kryzińskiej

22:00-3:00 - Bal Przebierańców - Studio Latino (ul. Piotrkowska 60), koncert zespołu Coca Loca

22.02 - "Taneczna Niedziela"


12:00-20:00 - Pokazy i Warsztaty Tańca - Studio Latino (ul. Piotrkowska 60):

12:00 - Taniec Hawajski Hula, 14:00 - Samba Brazylijska, 16:00 - Taniec Brzucha, 18:00 - Salsa

Impreza towarzysząca:

13-22.02 - Przegląd Filmów w kinie "Kinematograf" w Muzeum Kinematografii (plac Zwycięstwa 1)

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij