W Celtyckim kręgu - święto Beltane [WIDEO]

Pin It

Beltane - palenie ogniska, fot. Wikipedia.org

Tradycyjnie w nocy z 30 kwietnia na 1 maja obchodzone jest przez Irlandczyków i miłośników kultury irlandzkiej święto Beltaine. Nazywane także świętem ognia, nocne uroczystości wprowadzały starożytnych Celtów w "ciepłą połowę roku". Dziś w różnych miastach Polski i świata organizowane są specjalne irlandzkie imprezy dla uczczenia Beltaine. Na iście irlandzki wieczór zaprasza także Ośrodek Kultury w Będzinie i zespół tańca irlandzkiego Galway.

Beltane — tuż obok Samhain — jest jednym z najważniejszych i najstarszych celtyckich świąt. Odmierza ono połowę roku i początek lata. Obchody Beltane w tradycji celtyckiej rozpoczynały się w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Jest to uwarunkowane między innymi tym, że dla Celtów doba trwała od zachodu do zachodu Słońca. Celtycki rok dzielił się na tylko dwie części: jasną i ciemną (albo ciepłą i zimną) — przez pierwsze pół roku rozpoczętego w czasie Samhain dominuje księżyc i jego zimny blask; podczas drugiej połowy króluje słońce i jego ciepłe promienie. Tak jak podczas świąt Samhain, tak i w czasie Beltane, granica pomiędzy światem widzialnym i tajemniczymi zaświatami staje się bardzo cienka i bez większych problemów można ją przekroczyć. [Galway.art.pl]

O święcie, jego celtyckich korzeniach, tradycjach i obrządkach przeczytacie obszerny artykuł na stronie zespołu Galway.

Zobaczcie, z jakimi obchodami wiąże się świętowanie Beltane wEdynburgu:

Beltane - palenie ogniska, fot. Wikipedia.org

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.