Pomysł na fantastyczny weekend w Kościelisku blisko Zakopanego

Pin It
Jednym z najpiękniejszych miejsc w Tatrach Zachodnich jest bez wątpienia Dolina Kościeliska. Praktyczne każdy może cieszyć się jej piękne, bowiem wędrowanie po tej części gór nie wymaga takiego przygotowania czy kondycji, jak chociażby chodzenie po Tatrach Wysokich. Z tego też względu przyjeżdża tu naprawdę wielu turystów, tym bardziej że przez Dolinę Kościeliską prowadzi wiele ciekawych i niezwykle malowniczych szlaków. 

Kościelisko Zakopane

Kościelisko to miejscowość położona niedaleko Zakopanego, w pobliżu Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest więc doskonałą bazą wypadową w góry. Szlak Doliny Kościelskiej rozpoczyna się w Kirach – małej miejscowości na styku Kościeliska i Zakopanego – i mierzy 8 kilometrów niezwykle malowniczej trasy.

Dawnej Kościelisko było przede wszystkim obszarem, na którym znajdowały się polany, a zatem osady pasterskie. Zresztą od tego pochodzi potoczna nazwa miejscowości, czyli Polany. Dziś ta duża podhalańska wieś ma charakter turystyczny - na gości czeka rozbudowana baza noclegowa oraz liczne atrakcje. Gdy dodamy do tego cudowny górski klimat, wspaniałe widoki i brak miejskiego hałasu to z pewnością możemy liczyć na wyjątkowo udany wypoczynek w Kościelisku.

Kościelisko atrakcje

Największą atrakcją Kościeliska jest oczywiście przyroda. Do dla niej przybywają tutaj turyści niemalże z całego świata i to o każdej porze roku. Poza malowniczymi szlakami turystycznymi możemy też liczyć na inne atrakcje, takie jak chociażby okoliczne jaskinie, np.:

  • Jaskinia Mroźna – jest długa na 773 m, a zwiedzać możemy ją od maja do końca października.
  • Smocza Jama – wiedzie przez nią krótki, ale dość stromy korytarz, który ubezpieczony jest łańcuchem. Do jej zwiedzania potrzebna jest latarka.
  • Jaskinia Mylna – łącznie długość korytarzy wynosi 1630 m, na co trzeba przeznaczyć ok. 30 min. Uznawana jest za jedną z najciekawszych w Tatrach.
  • Jaskinia Raptawicka - można ją zwiedzać bez przewodnika, warto jednak pamiętać, że panuje w niej dość niska temperatura, no i ze zamieszkują ją nietoperze.
  • Jaskinia Obłazkowa – jest długa na 214 m. W 2014 r. została połączona z jaskinią Mylną.

Ciekawych propozycji jest zresztą znacznie więcej, chociażby Dolina Chochołowska, która zachwyca wiosną dywanem krokusów, Staw Smreczyński w Dolinie Kościelskiej, Droga pod Reglami, która przebiega skrajem Parku Narodowego czy Gubałówka.

Kościelisko szlaki turystyczne

Z Kościelska i okolic prowadzą różne szlaki turystyczne w niezwykle atrakcyjne miejsca w Tatrach. Oto kilka z nich:

  1. Dolina Chochołowska - wędrówka tą najdłuższą, tatrzańską doliną zajmuje ok. 2 godzin, a zaczyna się od Siwej Polany i kończyć przy schronisku na Polanie Chochołowskiej.
  2. Dolina Kościeliska – nie uwzględniając jaskiń, czas przejścia zajmuje ok. 1,5 godziny. Wyprawa rozpoczyna się w Kirach, a kończy po dotarciu do schroniska. Warto tę wycieczkę przedłużyć i przejść czarnym szlakiem na Smreczyński Staw – jest to ok. ½ godziny w jedną stronę.
  3. Gubałówka – wyprawa rozpoczyna się w Kościelisku ze skrzyżowania ulic Królewskiej i Budzówka, po drodze mijamy Butorowy Wierch i docieramy na Gubałówkę. Cała wyprawa trwa ok. 1,5 godziny.

Kościelisko – Pensjonat Tatry

Kościelisko jest niezwykle popularną miejscowością turystyczną, dlatego bez problemu znajdziemy tu nocleg. Z pewnością jednym z najlepszych, a do tego sprawdzonych miejsc, jest Pensjonat Tatry, który oferuje nie tylko komfortowe pokoje, ale też wyśmienitą góralską kuchnię.

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.