Opóźniony lot a odszkodowanie

Pin It
Opóźnienie samolotu wcale nie jest rzadkim, zdarzeniem tak jakby mogło się wydawać. Przyczyny są różne: defekt maszyny, złe warunki pogodowe, napięte relacje społeczne czy polityczne –wszystkie wymienione okoliczności mogą spowodować, że dotarcie do celu naszej podróży stanie się utrudnione lub wręcz niemożliwe. 

Pracownicy firmy donothing.com.pl specjalizującej się w odzyskiwaniu należności lotniczych, w rozmowie z nami przekonywali, że taka sytuacja nie musi oznaczać końca całej sprawy.

W oparciu o wiedzę zawartą w regulaminach i procedurach lotniczych, pokrzywdzonym należy się wypłata określonej wielkości zadośćuczynienia wtedy kiedy z przyczyn takich jak usterka samolotu i spowodowane tym wymuszony postój maszyny i z tego powodu na miejsce docelowe dotarł z ponad trzygodzinnym opóźnieniem, lot został odwołany, co najmniej, na dwa tygodnie przed planowaną datą, również w sytuacji, kiedy klienta nie wpuszczono na pokład samolotu nawet jeżeli miał wszelkie niezbędne dokumenty, oczywiście jeśli nie naruszył on obowiązujących na lotnisku regulaminów i procedur.

Jaka więc jest wielkość zadośćuczynienia o jakie możemy się starać i od czego ona zależy? Głównym czynnikiem determinującym wysokość naszego odszkodowania jest odległość którą miał pokonać samolot. Jeżeli wynosi ona nie więcej niż półtora tysiąca kilometrów możemy się starać o wypłatę 250 euro. Jeśli odległość pomiędzy punktem startu i punktem docelowym wyniosła od półtora tysiąca do trzech tysięcy kilometrów możemy starać się o 400 euro, jeśli chodzi zaś o loty międzykontynentalne kwota zwrotu może wynieść nawet 600 euro.
Oczywiście uzyskanie odszkodowanie nie jest wcale sprawą tak prostą jakby mogło się wydawać. Każdy przypadek jest bardzo dokładnie analizowany.

Rozporządzenia przewoźników W regulaminach przewoźników widnieją zastrzeżenia, że zwroty poniesionych kosztów nie będą realizowane, kiedy wystąpią zdarzenia. Takie jak: atak terrorystów, Uniemożliwiające start warunki pogodowe, strajk pracowników lotniska. W każdym innym przypadku zadośćuczynienie powinno zostać nam przyznane.

Liczna grupa pokrzywdzonych klientów nawet nie wie, że może starać się o odszkodowanie. Każdemu pasażerowi, którego lot jet opóźniony ponad dwie godziny przysługuje darmowy posiłek i napój, także nocleg jeśli opóźnienie wyniesie kilkanaście godzin. Nie należy zapominać o tym, by nie wyrzucać dokumentacji związanej z podróżą

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.