Gruzja – malownicza Swanetia (Mestia)

Pin It
Gruzja cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jest to kraj egzotyczny, europejski, porywający, bezpieczny, mistyczny – i wciąż jeszcze dziki. W ten opis idealnie wpisuje się również Swanetia – wysokogórski region Gruzji. 

Swanowie – ludzie twardzi o wielkim sercu

Swanetia jest regionem położonym wśród najwyższych szczytów Kaukazu. Dzieli się na dwie mniejsze krainy: Swanetię Górą i Dolną. Przez wieki Swanetia żyła własnym, niezależnym życiem i ani Mongołowie, ani Rosjanie nie byli w stanie zmienić mieszkańców tego regionu. W krajobrazie Swanetii najbardziej charakterystycznymi elementami są kamienne wieże, które powstały by ułatwić obronę przez mścicielami. Gruzini różnie wypowiadają się o mieszkańcach Swanetii – są oni inni, hardzi i z zasadami. Trudno ich zrozumieć, mimo że są to ludzie o wielkim sercu. Jednocześnie każdy Gruzin powie, że jeśli nie odwiedziłeś Swanetii, to tak naprawdę nie widziałeś Gruzji. Prawdopodobnie dlatego Swanetia Górna została wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Ze swoją kulturą, wierzeniami, historią i krajobrazem.

Mestia – oblicze prawdziwej Gruzji

Mestia leży w północno-zachodniej części Gruzji, w Swanetii Górnej. Można do niej dotrzeć marszrutką (autobus na kilkanaście osób), taksówką lub samolotem. Znaczną część dystansu można pokonać również pociągiem. Ta opcja wydaje się najbardziej wygodna. Pociąg wyposażony jest w kuszetki, dzięki czemu istnieje możliwość podróżowania nocą i zaoszczędzenia czasu.

Domy w Mestii zbudowane są z drewna, kamienia, cegły i blachy. Stoją na drewnianych palach, w celu oddzielenia ich od podłoża. Centrum parę lat temu zostało odnowione w ramach rządowego programu promocji regionu, dlatego wzdłuż głównej ulicy można podziwiać kamienne budynki poddane renowacji. Jeśli chcemy zobaczyć “prawdziwą” Mestię wystarczy, że skręcimy w pierwszą lepszą dróżkę – to tam kryje się wdzięk dawnego świata.

Mestia jest miejscowością stworzoną do górskich trekkingów. Z miasta wiodą dobrze oznakowane szlaki, co jest rzadkością w Gruzji. Turyści, którzy lubią wyzwania, mogą wybrać się na czterodniową wędrówkę do Uszguli. W rzeczywistości trwa ona krócej, a miejsca noclegowe można znaleźć już od 20 GEL za osobę. Do Uszguli można wybrać się również samochodem. Wielu mieszkańców Mestii oferuje również całodzienne wycieczki, tam i z powrotem.

Warto wybrać się na trekking do jeziorek Koruldi. To trasa, w której główną atrakcją są zapierające dech w piersiach widoki. Gdy dojdziemy już do jezior Koruldi, możemy podziwiać i zachwycać się widokami szczytów; Uszby (4710 m n.p.m.), Czaitini (4412) oraz Dalakora (3430). Wiele osób decyduje się pokonać część trasy, do punktu widokowego z krzyżem na szczycie góry Czchakezagari.

Jeśli lubisz podróżować, warto zerknąć na Twoje Mapy. To tutaj znajdziesz interesujące mapy ścienne, mapy dla dzieci oraz przewodniki (również po Gruzji!). Wiele z nich służy do uwieczniania Twoich podróży, przyklejania zdjęć oraz zaznaczania miejsc, które odwiedziliśmy.

Zdjęcie główne: Swanetia / fot. Adobe, 54886251
Środkowe: Mapa z przewodnika od Twoje Mapy / fot. twojemapy.com

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.