RODZAJE GITAR

Pin It
Gitara jest instrumentem, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ale jaki jej rodzaj będzie odpowiedni na początek? Choć instrument dzieli się na cztery główne rodzaje, czyli na gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową, to na swoją pierwszą gitarę najczęściej wybierane są te trzy pierwsze. Na wielu forach internetowych można dostać rady według których najlepszą do nauki jest gitara klasyczna, lecz nie jest to do końca prawda.

Gitara jest instrumentem, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ale jaki jej rodzaj będzie odpowiedni na początek? Choć instrument dzieli się na cztery główne rodzaje, czyli na gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową, to na swoją pierwszą gitarę najczęściej wybierane są te trzy pierwsze. Na wielu forach internetowych można dostać rady według których najlepszą do nauki jest gitara klasyczna, lecz nie jest to do końca prawda.

Przewagą gitary klasycznej jest fakt, że wyposażona jest ona w struny wykonane z nylonu. Są one nieco grubsze i bardziej miękkie niż w przypadku strun metalowych, więc palce początkującego gitarzysty nie bolą tak bardzo podczas nauki. Jednak w przypadku gitary akustycznej i elektrycznej można założyć cieńsze struny i efekt będzie podobny.

Jaka gitara będzie więc najlepsza do nauki? Odpowiedź jest prosta – taka, na jakiej chcemy grać. Jeżeli marzymy o tym by grać na gitarze elektrycznej, kupno gitary klasycznej mija się z celem. Jeśli jednak chcemy nauczyć się grać na gitarze tak po prostu i nie mamy sprecyzowanego konkretnego rodzaju tego instrumentów, wówczas faktycznie gitara klasyczna będzie dobrym i bezpiecznym wyborem. Jeżeli są brzmienia które chcemy usłyszeć za pośrednictwem swojej przyszłej gitary, należy sprecyzować czym one są i jaki rodzaj gitary sprawdzi się najlepiej. Jakie są różnice pomiędzy konkretnymi rodzajami gitary?

Bardzo chętnie polecana na początek gitara klasyczna jest instrumentem o długiej i interesującej historii. Jest ona często mylona z gitarą akustyczną, lecz jest to tylko powierzchowne podobieństwo. Gitara ta posiada struny wykonane z nylonu, co w połączniu z konstrukcją daje ciepłe, czyste i bardzo charakterystyczne brzmienie.

Gitara ta nie została stworzona z myślą o bardzo głośnym graniu jak w przypadku niektórych gitar akustycznych i bardziej skupia się na delikatniejszych dźwiękach, choć nic nie stoi na przeszkodzie aby grać na niej w bardziej dynamiczny sposób. Gitarę klasyczną można poznać najczęściej po tym, że kołki od jej kluczy zamocowane są poziomo, a nie pionowo jak w przypadku gitary akustycznej. Są jednak modele akustyczne, które również mają poziomo zamocowane kołki, a wówczas warto patrzeć na inne różnice, na przykład na to na wysokości którego progu gryf łączy się z pudłem rezonansowym.

W przypadku gitar klasycznych jest to dwunasty próg, podczas gdy w przypadku gitary akustycznej jest to wysokość piętnastego progu. Najłatwiej jednak poznać gitarę klasyczną po tym, że ma założone nylonowe struny. W tym miejscu należy także zaznaczyć, że w przypadku gitary klasycznej nie należy zakładać strun wykonanych z metalu, ponieważ ich naciąg jest zbyt duży i mogą uszkodzić instrument, wyrywając gryf lub mostek. Gitara akustyczna wybrzmiewa głośnym i bardzo zdecydowanym dźwiękiem. Zawdzięcza to konstrukcji oraz wykorzystaniu strun metalowych. To jak zabrzmi ten instrument zależy jednak od wielu czynników.

Pierwszym z nich jest rodzaj pudła, a znajdziemy tu kształty takie jak dreadnought, concert, parlor, jumbo i wiele innych. Gitary z pudłem typu dreadnought i jumbo zaoferują doniosłe i mocno basowe brzmienie, podczas gdy parlor to brzmienia bardziej subtelne, z wyraźnymi wyższymi tonami. Te gitary doskonale sprawdzają się do grania akustycznego bluesa.

Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na brzmienie ma to jakich gatunków drewna użyto do produkcji instrumentu. Dla przykładu, świerk charakteryzuje się jasnym i bardzo klarownym brzmieniem, podczas gdy mahoń dostarcza do dźwięku sporo ciepła. To dlatego często można trafić na gitarę, która posiada mahoniowy spód i boki oraz płytę wierzchnią wykonaną ze świerku, ponieważ takie połączenie daje bardzo dobrze zbalansowane brzmienie. W przypadku gitary elektrycznej najczęściej zwraca się uwagę na przetworniki oraz mostek. Przetworniki dzielą się na dwa główne rodzaje, czyli single coil i humbucker, choć można spotkać także gitary z innego rodzaju przetwornikami, na przykład p90, które stanowią pewien most pomiędzy dwoma poprzednimi. Gitary z przetwornikami typu single coil mają jasne, czyste brzmienie i dobrze sprawdzają się w graniu na czystym kanale oraz w rockowych klimatach.

Jeśli jednak chcemy grać mocniejszą muzykę, lepiej wybrać gitarę wyposażoną w przynajmniej jeden przetwornik typu humbucker, ponieważ przy mocniejszym przesterze dźwięk nie będzie szumieć jak w przypadku mocniej przesterowanych przetworników typu single coil. Mostek również ma wpływ na brzmienie, choć jego głównym zadaniem jest utrzymywać strój i jak w przypadku mostków ruchomych – pozwolić na dodatkową ekspresję w postaci zmiany wysokości aktualnie granych dźwięków. Jeżeli zamierzamy kupić gitarę do tysiąca złotych, najlepiej zdecydować się na wybór takiej ze stałym mostkiem, ponieważ niedrogie ruchome mostki mogą niedostatecznie trzymać strój podczas wajchowania, choć wiele zależy także od konkretnego modelu gitary.

Chcesz zacząć grać? Zobacz metronomy w sklepie Drumshop.pl

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.