Czym są i do czego służą panele akustyczne?

Pin It
Troszczenie się o odpowiednią akustykę w pomieszczeniach na ogół kojarzone jest ze studiami nagraniowymi i halami koncertowymi. Niemniej jednak materiały mające służyć do pochłaniania i rozpraszania dźwięku, takie właśnie jak panele akustyczne znajdują zastosowanie także w innych miejscach. Dlatego też warto zapoznać się z tą tematyką znacznie bliżej, dowiedzieć się w jaki sposób działają panele akustyczne i gdzie znajdują zastosowanie.

Czym są i w jaki sposób działają panele akustyczne ? 

Panele akustyczne to rozwiązanie hybrydowe. Składają się z dwóch różnych elementów. Pierwszy z nich stanowi drewniana płyta, którą na ogół wykonuje się z płyty meblowej, albo ze sklejki. Odpowiada ona za rozpraszanie dźwięku, czyli pełni rolę dyfuzora. Drugim elementem jest absorber dźwięku, który wykonuje się z materiału pochłaniającego dźwięk, takiego jak chociażby wełna. Absorber montuje się z tyłu za drewnianą płytą, w której wycina się specjalnie zaprojektowane otwory odpowiadające za przepuszczanie fal dźwiękowych. Jaki będzie cel zastosowania właśnie takiego rozwiązania ? Głównym celem będzie zapewnienie w pomieszczeniach najlepszej możliwej jakości dźwięku dzięki wykorzystaniu zalet obu wyżej wymienionych elementów. Dzięki takiemu postępowaniu minimalizujemy pogłos, ale przy tym dźwięk jest bardzo wyraźny i w równomierny sposób rozproszony w całym pomieszczeniu. Panele akustyczne można montować nie tylko na ścianach, ale również i na suficie. 

Do czego służą panele akustyczne ? 

Jak napisano już powyżej, panele akustyczne służą do wygłuszania nie tylko w studiach nagraniowych, ale i w warunkach domowych. Każdy, kto kupuje sprzęt grający, albo kino domowe, zwraca szczególną uwagę na jego jakość. Niemniej jednak niewiele osób przywiązuje wagę do właściwości akustycznych pomieszczenia, w którym ustawi właśnie te urządzenia. Nawet najlepszej jakości sprzęt nie będzie odpowiedni brzmiał w pokoju, w którym powstaje spore echo. Dlatego też warto zainwestować w poprawę akustyki. 

Innymi miejscami, gdzie takie panele mogą być wykorzystywane, będą różnego rodzaju placówki edukacyjne. Hałas znacznie utrudnia koncentrację i skupienie się, co znacznie utrudnia zdobywanie wiedzy. Znakomita akustyka będzie ważna na politechnikach i uniwersytetach, ponieważ zajęcia prowadzi się tam na ogół w dużych salach wykładowych. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków, w których studenci będą dobrze słyszeć wykładowcę, a on sam nie będzie musiał krzyczeć. 

Z powodu problemów ze skoncentrowaniem się w hałasie, o akustykę zaczynają troszczyć się również pracodawcy. Ma to znaczenie szczególnie w dużych biurach, w których pracownicy muszą pracować razem na jednej przestrzeni. Zastosowanie paneli akustycznych sprawi, że warunki w miejscu pracy znacznie się poprawią. Jest to również idealne rozwiązanie dla pracodawców, który zajmują się prowadzeniem kawiarni, czy też restauracji. Pomagają one klientom w prowadzeniu spokojnej rozmowy, nawet jeśli lokal jest całkowicie zapełniony innymi ludźmi. 

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.