W jakich częściach świata możesz płacić funtem szterlingiem?

Przygotowując się do zagranicznych podróży warto poznać podstawowe informacje dotyczące kraju, który zamierzamy odwiedzić. Pozwala to odpowiednio wcześniej wymienić pieniądze na walutę obowiązującą w danej części świata, lepiej zaplanować wycieczkę i uniknąć problemów mogących mieć wpływ na przyjemność podróżowania.

O czym pamiętać przed wyruszeniem w podróż?

Niektórzy traktują podróże jak spontaniczne wycieczki w nieznane strony świata, które pozwalają poznawać inne kraje, ich mieszkańców oraz odmienną kulturę. Niezależnie jednak od tego warto podjąć przed wyjazdem pewne przygotowania, które mogą uchronić przed nieprzyjemnościami lub uciążliwymi trudnościami. Planując podróż warto przede wszystkim zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi kraju, który chcemy zwiedzić. Sprawdźmy w jakim języku można się porozumieć z jego mieszkańcami, jak najłatwiej dotrzeć do interesujących nas miejsc, jakie są miejscowe zwyczaje, jakie zachowania uznawane są za niewłaściwe, a także – w jakiej walucie można płacić w wybranym przez nas państwie. A w jakich częściach świata funkcjonuje funt szterling?

Funt brytyjski – co warto o nim wiedzieć?

Funt szterling jest obok euro oraz dolara amerykańskiego walutą o dużym znaczeniu i silnej pozycji. Oznacza się ją za pomocą skrótu GBP (ang. Great Britain pound). Warto przy tym zaznaczyć, że terytoria zależne od Wielkiej Brytanii, a więc wyspa Guernsey, wyspa Jersey oraz wyspa Man używają własnych skrótów do określenia funta. Sama nazwa funt szterling ma zastosowanie przede wszystkim w oficjalnych dokumentach, a jej zadaniem jest odróżnienie brytyjskiej waluty od jednostek monetarnych o tej samej nazwie, które są używane w innych krajach (np. Egipcie czy Syrii). Skąd określenie „szterling”? Niektórzy łączą je z działalnością kupców niemieckich i holenderskich nazywanych kiedyś w Anglii „Easterlingami” lub ”Osterlingami”, nie ma jednak pewności, czy ten trop jest prawidłowy. Etymologia słowa „funt” jest w tym przypadku bardziej zrozumiała – pochodzi ono od określenia rzymskiej jednostki wagi, czyli „libra” lub „libra pondo”. Powiązania te dodatkowo podkreśla symbol graficzny funta - £.

Gdzie można płacić funtami szterlingami?

Dawniej jeden funt dzielił się na 240 pensów oraz 20 szylingów. W 1971 roku wprowadzono system dziesiętny i obecnie na funta brytyjskiego składa się 100 pensów, przy czym używane są monety o nominałach 1, 2, 4, 10, 20 i 50 pensów, a także 1 i 2 funty. Monety te przedstawiają wizerunek królowej Elżbiety II, który aktualizowany jest w kolejnych emisjach. Wyższe nominały emitowane są z kolei za pomocą banknotów. Warto jednak wiedzieć, że oprócz tych wydawanych przez Bank Anglii, w obiegu znajdują się także regionalne banknoty o nieco innym wyglądzie. Są one emitowane przez lokalne banki w Szkocji i Irlandii Północnej. I chociaż są zazwyczaj akceptowane w całej Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej) dokonywanie płatności za ich pomocą poza granicami tego kraju może być problematyczne. Sytuacja podobnie przedstawia się w przypadku funtów regionalnych funkcjonujących na terenach zależnych od Wielkiej Brytanii, a więc na wyspach Man, Jersey, Guernsey, Świętej Heleny, Falklandach oraz w Gibraltarze. Jeśli więc odwiedzamy te rejony świata, warto wiedzieć, co można zrobić z pozostałymi po wycieczce pieniędzmi.

Co zrobić z funtami pozostałymi po podróży?

Gdzie bezpiecznie wymienić stare funty w Polsce? O ile w kantorze bez problemu sprzedamy funta szterlinga, o tyle wymiana funta irlandzkiego czy pieniędzy emitowanych przez regionalne banki na terytoriach zależnych od Wielkiej Brytanii często okazuje się poważnym problemem. W takich sytuacjach pomóc może internetowy skup wycofanych banknotów https://staragotowka.pl/, która przyjmuje pieniądze nie funkcjonujące już w obiegu. Takie rozwiązanie pozwala wymienić pieniądze, których nie przyjmują kantory, a tym samym zdobyć fundusze na kolejne wycieczki.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij