Jaki dywan wybrać do dziecięcego pokoju?

Dziecięca sypialnia powinna być bezpieczna dla maluszka, kolorowa i przytulna. W jej wystroju warto zaplanować dywan.

Pozwala on nadać wnętrzu przytulności, amortyzuje upadki dziecka, które dopiero zaczyna uczyć się chodzić, chroni przed poślizgnięciem na panelach lub parkiecie i pozwala maluchowi chodzić bez kapci. Dywan idealnie sprawdza się również do zabawy na podłodze, ponieważ dziecku jest wtedy cieplej. Jakie dywany dla dzieci wybrać, aby były praktyczne i dobrze pasowały do aranżacji wnętrza?

Rodzaj materiału ma znaczenie

Pierwszym krokiem, podczas porównywania dywanów dziecięcych, jest dobór odpowiedniego materiału. Producenci oferują m.in. dywany:

  • wełniane,
  • akrylowe,
  • bawełniane,
  • poliestrowe.

Dywany wełniane doskonale się prezentują, są puszyste i bardzo eleganckie. Wełna to tradycyjny materiał, z którego dywany tkano już przed wiekami. Jej siłą jest wysoka wytrzymałość i większa odporność na ogień niż w przypadku tkanin syntetycznych. Dywan wełniany jest sprężysty, bardzo dobrze tłumi kroki, dlatego sprawdzi się w mieszkaniach w blokach (sąsiedzi nie będą słyszeć biegającego malucha). Dodatkowo wełna jest prosta do czyszczenia. Warto jednak pamiętać, wełniane dywany dziecięce sprawdzą się wyłącznie wtedy, gdy nasza pociecha nie ma alergii (niestety wełna jest silnym alergenem).

Dywany akrylowe są trwałe, łatwe do czyszczenia i odporne na zabrudzenia. Wyglądem i parametrami przypominają naturalną wełnę, ale są tańsze, a stosowne włókna nie sprzyjają rozwojowi grzybów i drobnoustrojów. Akryl często jest wykorzystywany przez firmy produkujące dywany dla dzieci, ponieważ dobrze sprawdza się dla alergików.

Dywany bawełniane są mniej popularne, ale warto rozważyć ich zakup ze względu na to, że bawełna jest przyjazna dla alergików. Cienki dywanik bawełniany dobrze sprawdzi się w pokoju niemowlaka (z czasem można go wymienić na bardziej puszysty i efektowny).

Dywany poliestrowe to bardzo dobre rozwiązanie do dziecięcej sypialni, ponieważ w materiale tym nie rozwijają się drobnoustroje. Poliester dobrze chłonie wodę i nie sprawia kłopotów w praniu. Jako dywany dziecięce tego typu tkanina jest idealna, ponieważ rodzic może szybko i bez problemów usunąć plamy, które bardzo często pojawiają się w pokojach maluchów (wystarczy, że dziecko wyleje soczek czy rozdepcze chrupki).

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij