WYBÓR STRUN DO GITARY ELEKTRYCZNEJ

Gitara elektryczna jest instrumentem, na brzmienie którego wpływ ma wiele czynników. To właśnie dlatego jest ona uznawana za najbardziej uniwersalną ze wszystkich gitar. Gitarzyści starają się wzbogacić swoje brzmienie poprzez używanie różnorodnego sprzętu.

Gitara elektryczna jest instrumentem, na brzmienie którego wpływ ma wiele czynników. To właśnie dlatego jest ona uznawana za najbardziej uniwersalną ze wszystkich gitar. Gitarzyści starają się wzbogacić swoje brzmienie poprzez używanie różnorodnego sprzętu. Budowanie własnego brzmienia warto jednak zacząć poprzez dobór odpowiednich strun.

Struny do gitary elektrycznej znacznie różnią się od siebie, więc dwa z pozoru podobne do siebie zestawy strun mogą zabrzmieć inaczej i będą oferować różny komfort gry. Wybierając nowe struny do gitary elektrycznej powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich grubość. Za standardową grubość uważa się tak zwane dziesiątki, które występują w rozmiarze na przykład 10-46. Jest to rozmiar najczęściej proponowany na początek, ponieważ grając na takich strunach szybko sprawdzimy, czy potrzebujemy mniejszego rozmiaru, większego, czy też dziesiątki są dla nas odpowiednie. Jeżeli zależy nam na tym by struny były bardziej miękkie i łatwiej dociskało się je do podstrunnicy, wówczas dobrym wyborem będą struny w rozmiarze 9-42 lub jeszcze cieńsze. Należy przy tym pamiętać, że ich brzmienie będzie bardziej chłodne i jasne, a także nie będą się one nadawać do gry w obniżonych strojach. Zmieniając strój na niższy, będziemy potrzebowali takich strun, które nie będą robiły się luźne po przestrojeniu. Jeśli struny będą zbyt luźne, wówczas mogą obijać się o progi, co skutecznie popsuje przyjemność z gry. Do obniżonych strojów polecane są większe rozmiary strun, w zależności od tego jak bardzo obniżamy strój. Grubsze struny brzmią cieplej i bardziej mięsiście, dzięki czemu są chętnie wybierane przez muzyków preferujących ostrzejsze odmiany muzyki rockowej. Świetnie sprawdzają się one także w graniu muzyki jazzowej, w której preferowane są ciepłe brzmienia.

Wiele strun posiada także specjalną powłokę, która możemy najczęściej zaobserwować w zestawach marki Elixir. Ma ona za zadanie zapewnić strunom ochronę i świeżość, przy czym powłoki różnią się od siebie grubością, a to wpływa na stopień ochrony. Najgrubszą powłoka jest Polyweb. Struny z tą powłoką są bardzo wytrzymałe i na długo utrzymują świeżość, lecz sama powłoka wpływa na zaburzenie naturalnego brzmienia. Jeżeli chcemy by brzmienie było bardziej klarowne, wtedy warto wybrać zestaw z powłoką Nanoweb, która w znacznie mniejszym stopniu wpływa na brzmienie, przy czym ochrona strun nie jest aż tak znaczna. Producent wypuścił na rynek również trzecią, najnowszą powłokę, która nosi nazwę Optiweb. Jest ona doskonałym kompromisem pomiędzy dwiema poprzednimi, ponieważ zapewnia ona znaczną ochronę przy minimalnym wpływie na brzmienie. Jeżeli jakość dźwięku jest dla nas priorytetem, powinniśmy skupić się na strunach niepowlekanych, w których nic nie zaburza brzmienia, ale także nic nie zapewnia strunom ochrony. Są one najczęściej wybierane przez gitarzystów, którzy nagrywają swoja muzykę i koncertują.

Struny powinny zawsze brzmieć najbardziej klarownie jak to możliwe, dlatego dobrym pomysłem jest używanie specjalnych płynów do czyszczenia i konserwacji strun. Po użyciu struny są oczyszczone, otaczają się specjalną powłoką, która je zabezpiecza a to wpływa na czystość brzmienia i znacznie poprawia poślizg palców, co pozytywnie wpływa na komfort podczas gry.

Struny do gitary elektrycznej różnią się między sobą wieloma cechami. Jeżeli poszukujemy swojego wymarzonego brzmienia, dobrym pomysłem jest eksperymentowanie ze strunami. Wybierajmy różne grubości, powłoki, zestawy różnych producentów, korzystając ze wszystkich półek cenowych, ponieważ jest to najlepszy i najszybszy sposób na to, by odnaleźć zestaw, który w zupełności spełni nasze oczekiwania odnośnie brzmienia i komfortu gry.

Źródło Strunygitarowe.pl

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij