Co sprawia, że kino jest wciąż popularniejsze od teatru?

Teatralne spektakle już wielu lat nie stanowią w Polsce konkurencji dla kina. Znacznie chętnie oglądamy filmy na dużym ekranie niż odwiedzamy teatry. Trend ten wciąż się utrzymuje, chociaż zainteresowanie teatrem z każdym kolejnym rokiem wzrasta, jednak nie na tyle, aby tym razem to kinowe sale były w połowie puste, a bilety do teatru wyprzedawały się w kilka godzin.

Dobra reklama matką sukcesu

Plakaty, reklamy w telewizji i Internecie – nie musimy szukać kinowego repertuaru, żeby wiedzieć, co aktualnie możemy obejrzeć na dużym ekranie. Współczesne społeczeństwo jest „atakowane” nowościami i informacjami na temat kinowych premier. Nawet mało zainteresowani kinowymi produkcjami, są w stanie odpowiedzieć na pytanie: „co teraz grają w kinie”.

Inaczej jest w przypadku teatru, który się nie reklamuje lub reklamuje się znacznie dyskretniej, niż kino. Czy reklama może być dyskretna? Kłóci się to z definicją reklamy, jednak teatr jest przykładem na to, że kto tylko wyrazi chęć wizyty w nim, w kilka sekund może dowiedzieć się, w jakim spektaklu może wziąć udział. Teatry mają w większości strony internetowe, przykładem jest teatrszekspirowski.pl, na których znajdziemy cały repertuar. Nie każdy z tego korzysta… po co, skoro mamy wszystko „podane na tacy”. 

100 zł robi różnicę

Ile kosztuje bilet do kina? Jest to kwestia wydatku w wysokości ok. 20-30zł. Teatralny spektakl w opinii wielu osób kosztować ich może o 100 zł więcej. Ceny jest są bardzo zróżnicowane, za premierę zapłacimy więcej, za dobre miejsce również. Nie zawsze jednak jest tak, że bilet do teatru kosztować nas będzie sporo. Wykazując chęć i znajdując odrobinę wolnego czasu, jesteśmy w stanie znaleźć ciekawe propozycje w cenie biletu do kina.

Własna interpretacja kontra jasny przekaz

Teatr jest niezwykły przede wszystkim z jednego ważnego powodu, tutaj każdy może w zupełnie inny sposób zinterpretować prezentowaną sztukę. Aktorzy wymuszają na widzach głębszą analizę ich zachowań, co jednocześnie jest związane z dużą koncentracją. W kinie tego brakuje, jednak dla widza, który na film wybiera się, aby odpocząć, to jest jedna z jego zalet, a jednocześnie wada teatru.

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane