Dziennik z podróży fotografa

"Dziennik z Podróży" - plakat

Film dokumentalny "Dziennik z podróży" to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny - tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie.


Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.

Im głębiej widz wchodzi w opowiadaną historię, tym bardziej zdaje sobie sprawę, że owo zderzenie dwóch pokoleń, rozmowy o technicznych aspektach robienia zdjęć uzupełniane opowieściami o kontekście historycznym, nie są w tym dokumencie najważniejsze. Liczy się sama droga, rozumiana dosłownie i metaforycznie. Dla Michała prywatne warsztaty z Tadeuszem Rolke to przygoda życia, spotkanie z człowiekiem będącym świadkiem - i okiem - przemian społecznych w Polsce czasu PRL-u. Dla Tadeusza to szansa podzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, a także zbudowania relacji ze światem współczesnym. Rozmowy o przysłonie, kadrach i czasach naświetlania, z czasem ustępują coraz bardziej osobistym wyznaniom: o związkach z kobietami, miłości, słabnącym ciele i umyśle. Film jest uniwersalną opowieścią o spotkaniu z drugim człowiekiem, a także słonecznym i nieśpiesznym obrazem Polski, dokumentem o magii i filozofii fotografowania, dojrzewaniu i odchodzących światach.

{youtube}J8zHj8e9cCE{/youtube}

Premiera filmu Piotra Stasika "Dziennik z Podróży" odbędzie się 29 maja, podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Będzie to jeden z trzech filmów współprodukowanych przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), które znalazły się w programie Festiwalu.

Scenariusz i reżyseria: Piotr Stasik
Zdjęcia: Piotr Stasik, Tomasz Wolski
Montaż: Tomasz Wolski, Piotr Stasik
Producent: Kijora Anna Gawlita
Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, Telekomunikacja Polska SA, Telewizja Polska SA
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 52 min.

Premiera filmu z udziałem twórców odbędzie się 29 maja o godz. 18.00 w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego w kinie Kijów.Centrum (al. Krasińskiego 34). Film zakwalifikowany został do dwóch konkursów w ramach Festiwalu: Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego w kategorii filmów średniometrażowych oraz Konkursu Polskiego w kategorii dokumentów.

Pokazy filmu podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego:
29 maja, godz. 18.00, kino Kijów.Centrum, al. Krasińskiego 34 - pokaz premierowy z udziałem twórców filmu;
29 maja, godz. 9.00, Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27 (Sala Czerwona) - pokaz przedpremierowy filmu z udziałem reżysera Piotra Stasika w ramach sekcji "Kids & Youth Fest";
1 czerwca, godz. 16.15, kino Mikro, ul. Lea 5 - pokaz z udziałem reżysera filmu Piotra Stasika.

Specjalny pokaz filmu połączony ze spotkaniem z Tadeuszem Rolke odbędzie się również w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie, 30 maja o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (ul. Lipowa 4). Wystawę zdjęć - Tadeusz Rolke, Michał Gonicki "2 x 15", prezentującej fotografie, które powstały podczas realizacji filmu "Dziennik z podróży" można oglądać od 26.05 do 1.06 w kawiarni Pauza In Garden, Małopolski Ogród Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12).

 

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij