Imogen Heap tworzy muzykę Bhutanu

Pin It

Wczesną jesienią 2011 roku czworo pasjonatów z Kanady postanowiło przebyć Bhutan - z jednego krańca na drugi. Przez ponad miesiąc zgłębiali kulturę, przyrodę i ludzi "najszczęśliwszego miejsca na ziemi", pracując przy tym nad niezwykłym filmem dokumentalnym. "The Happiest Place: A Journey Across Bhutan" powstało przy udziale ludzi chcących opowiedzieć historię owianego legendą kraju. W akcję zaangażowała się piosenkarka i niezwykle wrażliwa kompozytorka, Imogen Heap.

Wyprawa i film powstały z inicjatywy reżysera Bena Henretiga. Kanadyjczyk zebrał kilku towarzyszy i wyruszył w 42-dniową podróż, podczas której z ekipą filmową przebył ponad 780 kilometrów. Po co? "Bo jesteśmy zaniepokojeni tym, że w naszym zabieganym świecie, tak łatwo odpuszczamy najważniejsze rzeczy" - tłumaczył Henretig.

"The Happiest Place" to opowieść o podróży do magicznego świata, który schował się za drzwiami rozwoju XXI wieku. Projekt zainspirował ludzi z całego świata - na 10 dni do grupy Henretiga dołączyło 10 dodatkowych osób, które w podróży widziały metaforę osobistego poszukiwania szczęścia. Wśród wędrowców znalazła się Imogen Heap, utalentowana piosenkarka, kompozytorka i multiinstrumentalistka. Artystka, urzeczona Bhutanem i przekazem, jaki niesie ze sobą projekt, postanowiła skomponować soundtrack do dokumentu Henretiga.

"Jestem niezwykle podekscytowana - wszystkie sample i dźwięki pochodzą z nagrań z Bhutanu. Bardzo cieszy mnie to, że niewiele jest tu mojej muzyki" - opowiada Imogen Heap - "Ważne wydało mi się wplecenie mantr śpiewanych przez mnichów - nie widziałam ich, ale słyszałam i uznałam to za niesamowitą muzykę". Imogen Heap znana jest ze swoich rozbudowanych intensywnych kompozycji - i tym razem podeszła do zadania z zapałem. Wsłuchała sie w mantry i połączyła je z muzyką instrumentalną, dźwiękami natury i życia codziennego, tworząc tym samym niepowtarzalną "muzykę Bhutanu". NA soundtracku nie zabraknie też wokalu Imogen i jej gry na fortepianie.

To nie pierwszy projekt Imogen, w którym wykorzystuje nagrania terenowe. Niecały rok temu premierę miał jej kolejny z serii "HeapSong" teledysk - "Xizi She Knows". W utworze artystka zawarła dźwięki z Chin, a teledysk powstał w ciągu 24-godzinnego dnia filmowego. Więcej o Imogen Heap "Xizi She Knows".

Imogenm Heap zaangażowała się w projekt, głęboko wierząc w jego ideę. Bhutan uważany jest za ostatni przyczółek buddyzmu, kultury ludzi Himalajów, nie skażonej pośpiechem i wyścigiem XXI wieku. W projekt uwierzył też Komitet Olimpijski w Bhutanie, dając ekipie możliwość wjazdu do kraju i kręcenia jego mieszkańców, mnichów, oficjeli, sportowców, wydarzeń kulturalnych i codziennego życia. Grupa Henretiga chodziła z kamerami po Bhutanie 2 miesiące dłużej, niż jakakolwiek inna ekipa dotychczas.

Przez długi czas film "sponsorowali" jego uczestnicy, "własnym potem i kartami kredytowymi" - jak opowiada reżyser. Dwa tygodnie temu, dzięki programowi fundacyjnemu KickStarter.com, "The Happiest Place" zebrało ponad 100 tysięcy dolarów na sfinansowanie produkcji filmu. Dzięki wsparciu finansowemu ludzi z całego świata, film będzie miał swoją premierę w 2013 roku.

Imogen Heap opowiada o "The Happiest Place: A Journey Across Bhutan":

Więcej o projekcie na www.facebook.com/TheHappiestPlace.

fot. Imogen Heap podczas trekkingu w Bhutanie, materiały "The Happiest Place"

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.