Mistrzyni sitaru Anoushka Shankar wystąpi we Wrocławiu i Warszawie

Pin It

Anoushka Shankar

Anoushka Shankar po wydaniu swojej przepięknej płyty "Land of Gold" odwiedzi nas w tym roku już po raz drugi - po koncercie w Gdańsku przyszedł czas na koncert dla publiczności na południu Polski. Gwiazda muzyki Indyjskiej, niezwykła artystka i córka mistrza sitaru, Raviego Shankara, wystąpi we Wrocławiu w ramach Guitar Masters 2016 już 21 października, a dzień później - w Warszawie, w Filharmonii Narodowej.


Anoushka Shankar
to jedna z czołowych figur w świecie muzycznym. Artystka jest głęboko zakorzeniona w indyjskiej muzyce klasycznej, od 9. toku życia zaczęła edukację pod kierunkiem jej ojca i guru, legendarnego Ravi Shankara. W wieku 20 lat zaczęła rozwijać swój talent w kierunku komponowania. Lubi eksperymentować z różnymi gatunkami. W jej muzyce usłyszymy muzykę indyjską, flamenco, jazz, a także muzykę elektroniczną i zachodnią muzykę klasyczną.

Wśród wielu wyróżnień, została ona trzykrotnie nominowana do nagrody Grammy, a także do Songlines jako najlepszy artysta. W 2011 roku, słynna klasyczna wytwórnia niemiecka, Deutsche Grammophon podpisała z nią kontrakt na wydanie szóstego albumu - Traveller, w którym łączyła eksplorację indyjskiej muzyki klasycznej wraz z rytmami hiszpańskiego flamenco.

Na "Land of Gold" płacze przede wszystkim sitar. Po albumie z indyjskimi ragami, gdzie partia instrumentu była niezwykle rozległa, skomplikowana, misternie tkana z tysięcy mikrodźwięków, tu sitar snuje się jak ludzki głos. Podobnie jak na poprzednich płytach Anoushki, na przykład "Traces of You", choć w nie aż tak "piosenkowym" wymiarze. Brzmienie jest w dużej mierze klasyczne i akustyczne, chociaż Anoushka jak zwykle nie unika też elektroniki, choćby jungle'owych motywów, typowych dla niektórych momentów jej twórczości i sceny asian underground. Słychać i czuć w tych kompozycjach sporo miejsca na oddech, refleksję.

 - Kaśka Paluch o najnowszej płycie Anoushki Shankar "Land of Gold"

Anoushka Shankar wystąpi 21 października w ramach festiwalu Guitar Masters we Wrocławiu. Jej koncert otworzy przegląd najlepszych gitarzystów ze świata, którzy pokażą różne brzmienie gitary, różne podejście do tego instrumentu i różne sposoby gry. Miłośników world music, oprócz koncertu Anoushki, zainteresować może także koncert wirtuoza flamenco - Vincente Amigo (29. października). Wszystkie koncerty Guitar Masters odbywają się we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

22 października, w sobotę, Anoushka wystąpi także w Warszawie Wydarzenie organizowane jest przez Agencję STX Jamboree we współpracy z Ambasadą Republiki Indii, Programem "Make In India" oraz Indyjsko - Polską Izbą Gospodarczą.

Anoushka Shankar o nowej płycie: "Płakałam czytając wiadomości"

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.