Ciągnie nas na Bałkany! - organizatorzy Pannoniki zapraszają

Pin It

Bubliczki, fot. mat. prasowe

- Pociągają nas Bałkany. Z jednej strony ich szalone i radosne oblicze, znane z filmów Kusturicy, tętniących energią festiwali, jak choćby ten największy w Gucy. Z drugiej strony ujmuje nas ich nostalgia i tęsknota za starym porządkiem świata, życiem blisko natury, trochę na obrzeżach tego, co dziś nazywamy cywilizacją, a może nawet hipercywilizacją? Dlatego tworzymy kameralny festiwal. Nad brzegiem Popradu, wśród wzniesień Beskidu Sądeckiego - mówi nam Ula Nowak, współorganizatorka Festiwalu Pannonica, który w ostatni weekend wakacji opanuje sądeckie okolice. Jako patron medialny festiwalu, mamy dla was podwójne karnety, które możecie wygrać w naszym konkursie!


- Jesteśmy grupą ludzi, która nosi w sobie trochę neurotyczną wizję świata (śmiech) - przyznaje Ula Nowak, która przy festiwalu Pannonica działa od początku, o bałkańskie dźwięki na Sądecczyźnie zabiegając wspólnie z Wojtkiem Knapikiem (Dyrektorem Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu) i Piotrem Trybalskim (fotografem i podróżnikiem) - Na trzy dni w roku, wraz z uczestnikami festiwalu, zakorzeniamy się na malowniczej Sądecczyźnie. Stawiamy scenę, rozbijamy namioty, zażywamy nieco słodkiego lenistwa, które w sierpniowym słońcu jest nieprzyzwoicie przyjemne.

{youtube}Lq8AzxJ_oIQ{/youtube}

W filmie promocyjnym 2. Festiwalu Pannonica (z 2014 roku), Wojtek Knapik wskazuje na wzgórza Beskidu Sądeckiego ze słowami "Tam już są Bałkany" - właśnie te Bałkany, niby dalekie, a jednak tak bliskie sercom organizatorów, przybliża publiczności Pannonica.

- Muzyka Bałkanów jest w Polsce obecna od wielu lat - mówi nam Ula Nowak - Jej charakterystyczne brzmienie słychać głównie w muzyce popularnej. Już dawno temu wyszliśmy poza obszar albumu nagranego przez duet Kayah & Bregović, już wiemy, że muzyka bałkańska to nie tylko kilka najbardziej znanych melodii, jak "Caje Sukarije", "Borino Oro" ("Sto lat młodej parze"), czy "Ederlezi" ("Nie ma, nie ma ciebie"). Polska publiczność zauważyła i doceniła w muzyce bałkańskiej coś więcej, niż kilka dźwięków trąb w refrenie jednego z najczęściej granych przez stacje radiowe "hitów" ubiegłego lata - zauważa organizatorka Pannoniki.

Stacje radiowe prześcigują się w prezentacji "bałkańskich" hitów, tworzonych przez polskie zespoły. W efekcie - szeroka publiczność, odbiorcy muzyki komercyjnej wychodzą z założenia, że taką właśnie muzykę tworzy się w Bułgarii czy Serbii. Pannonica chce zmienić - i od trzech lat zmienia - to przekonanie, prezentując szeroki wachlarz bałkańskich brzmień z Polski i z samego serca Bałkanów.

- Muzyka bałkańska to splot zależności, wpływów, inspiracji wymieszanych przez stulecia na obszarze między Wschodem, a Zachodem, w cieniu największych religii świata - tłumaczy UIla Nowak z ekipy Pannoniki - To świadectwo burzliwej historii Południowo-Wschodniej Europy. To niezwykle zmysłowe i temperamentne cocki (forma tańca) grane przez orkiestry dęte, nieprawdopodobne tempa, ciekawa i różnorodna metrorytmika, transowe bębny, liryczne instrumenty strunowe. Prawdziwa feria barw. Trudno się jej oprzeć. Nie ma jednego słusznego przepisu na wykonywanie muzyki bałkańskiej. Jej jedyną wspólną cechą we wszystkich zakątkach Półwyspu, ale i świata jest naturalność. Ona brzmi i grzmi. Wciąga, zatraca. I uświadamia jedną bardzo ciekawą rzecz - wszyscy jesteśmy wobec siebie równi, bo wszyscy tworzymy jeden słowiańsko-cygański, chrześcijańsko-muzułmański, polsko-serbski, węgiersko-macedoński, barwny konglomerat. Mając w ręce tak silną broń jak muzyka bałkańska - bawmy się, żyjmy. I wznieśmy toast!

Czy Pannonika pretenduje do miana festiwalu "edukacyjnego"? Niekoniecznie, Ula Nowak dodaje:

- Pannonika to przede wszystkim wspólna, niczym nieskrępowana i żywiołowa zabawa, zarówno w czasie wieczornych, plenerowych koncertów artystów ze ścisłej czołówki polskiej i europejskiej sceny world music, jak i wyczekiwanej imprezy tanecznej z DJ-em, nazwanej przez nas "Gucodisko". Nie tworzymy żadnej narracji, w której muzyka tradycyjna staje się lepsza lub gorsza, dla tej czy innej grupy społecznej. Staramy się pokazywać to, co ma w sobie najcenniejszego: radość, prawdę, niesamowitą energię. Cieszymy się nią. To nasz sposób na wyrażanie pozytywnych emocji i metoda na odpoczynek od codziennego galopu rzeczywistości. Jesteśmy otwarci na różne formy tej muzyki, także te bardziej współczesne, pomysłowe, przenikające do innych gatunków. Krótko mówiąc - kreujemy żywioł! (śmiech)

Słowa organizatorów Pannoniki, to nie puste deklaracje. Podczas tegorocznego festiwalu na scenie w Barcicach wystąpi etno-elektroniczna formacja Sudarynja Electro - niedawno zespół zaprezentował swoją elektroniczną wersję pieśni bałkańskiej "Jana Turchin"

{youtube}amMiiYrq9a0{/youtube}

Program 3. Pannonica Folk Festival (27-29 sierpnia 2015, Barcice k/Starego Sącza):

Czwartek, 27.08.2015
Koncerty zaczynają się od 19:30

Ansambl Ravnica (Serbia)
BalkanSevdah (Polska)
Guczodisko w Stodole (DJ Ludwik Zamenhof) - impreza
pokaz filmu dokumentalnego

Piątek, 28.08.2015
Koncerty zaczynają się od 18.30
Warsztaty, animacje: od rana do popołudnia

Sarakina (Polska)
Bubliczki (Polska)
LemonBucketOrkestra (Kanada)
pokaz filmu dokumentalnego

Sobota, 29.08.2015
Koncerty zaczynają się od 18.30
Warsztaty, animacje: od rana do popołudnia

Sudarynja Electro (Polska)
Romengo& Monika Lakatos (Węgry)
Barka BrassBand (Serbia)
pokaz filmu dokumentalnego

Więcej na www.pannonica.pl.

KONKURS! WYGRAJ JEDEN Z TRZECH PODWÓJNYCH KARNETÓW NA CAŁY FESTIWAL PANNONICA 2015!
Żeby wziąć udział w konkursie i zawalczyć o jeden z trzech karnetów na festiwal Pannonica, należy w komentarzu pod tym artykułem napisać: "Jaki utwór z muzyki bałkańskiej (piosenka, utwór instrumentalny) podoba ci się najbardziej i dlaczego?". Mogą to być utwory w polskich aranżacjach, lub oryginalne - ważne, żeby były związane z Bałkanami. Koniecznie do wpisu dodajcie link do odsłuchania utworu!
Nagrodzimy trzy najciekawsze wypowiedzi - takie, które najbardziej nas poruszą i zainteresują. Liczy się też dobór utworu - pokażcie swoją znajomość tematu!
Na wypowiedzi czekamy do piątku, 21 sierpnia, do godz. 17!!! Zwycięzców poinformujemy osobiście.

{youtube}N9fBcD78DpQ{/youtube}

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.