Japonia: przez muzykę do serca [WYWIAD]

fot. Elstner Hilton, 1914 r., źródło: Flickr.com

Uwielbiamy japońskie filmy, chętnie ubieramy się w stroje inspirowane japońską modą, lubimy japońskie zabawki i bajki, interesuje nas japońska sztuka i oczywiście -  kochamy sushi. Ale czy te elementy sprawiają, że lubimy Japonię? Że ją znamy i szanujemy? O japońskiej kulturze i o tym, jak faktycznie jest ona obecna w Polsce rozmawiamy z Masato Yokoe - shamisenistą i Ryotaro Sakamoto - perkusistą. Muzycy tworzą zespół WAON i promują japońską kulturę w naszym kraju.

Masato Yokoe

Jadwiga Marchwica, Etnosystem.pl: Na początek powiedzcie krótko, skąd pochodzicie i gdzie mieszkacie.
Ryotaro: Pochodzę z Nagano, od pięciu lat mieszkam w Polsce razem z żoną, która jest Polką. Razem z nią prowadzę Warszawską Szkołę Języka Japońskiego.

Masato: Mieszkam w Yaizu, niewielkim portowym mieście w Japonii. Do Polski po raz pierwszy przyjechałem w 2014 roku na występ na Matsuri - Pikniku z Kulturą Japonii.

W takim razie - mieszkacie w Polsce dłużej lub krócej... Jakie japońskie elementy towarzyszą wam na co dzień?
Ryotaro: Codziennie na śniadanie jem japońską zupę miso.
Masato: Mi też do głowy przychodzi jedzenie, jestem w Polsce zaledwie miesiąc, a już parę razy jadłem japoński makaron udon i ryż z curry.

Jak oceniacie zainteresowanie japońską kulturą w Polsce?
Ryotaro: Wydaje mi się, że cały czasu utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie - eventy związane z Japonią, jak nasz koncert WAON przyciągają dużą publiczność.

Masato: Za każdym razem, jak występuję, odbiór jest bardzo pozytywny, ludzie podchodzą po występie i pytają, jak mogą nabyć shamisen i gdzie mogą się uczyć gry na nim.

Czy poza tymi koncertami bierzecie udział w wydarzeniach promujących japońską kulturę - wystawach, koncertach, przeglądach filmowych? 
Ryotaro: Ponieważ pracuję w szkole języka japońskiego, nie tylko biorę udział w tego typu eventach, ale właściwie sam je organizuję, jak na przykład Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Kaligrafii, koncert WAON. Teraz zabieram się za tworzenie własnego zespołu taiko.

Masato: Ja w 2015 roku powtórnie wystąpiłem na Matsuri.

{youtube}v7DdLB9qRGc{/youtube}

Masato - widziałam nagranie performensu, podczas którego ty grałeś na shamisenie, a artysta malarz malował farbami na dużym płótnie. Wydaje się, że shamisen jest bardzo tradycyjnym instrumentem - jak sprawdza się w takich nowoczesnych formach?
Masato: Faktycznie coraz więcej młodych artystów grających na tradycyjnych instrumentach chce spróbować czegoś nowego i współpracuje z muzykami grającymi zachodnią muzykę. W Japonii popularne są zespoły grające muzykę rockową na tradycyjnych instrumentach.

Żeby móc tak kombinować z tak tradycyjnymi instrumentami, trzeba je bardzo dobrze znać - uczyliście się gry w szkołach?
Ryotaro: Gry na kokarinie i bębnach taiko uczę się od dziecka, kokariny od swojego nauczyciela, taiko najpierw od niego, potem byłem członkiem uniwersyteckiego zespołu grającego na bębnach. Mieliśmy dużo publicznych występów i spartańskie treningi.

Masato: Po raz pierwszy zobaczyłem koncert gry na shamisenie w telewizji, gdy byłem w gimnazjum. Zainspirował mnie do zapisania się na lekcje gry na tym instrumencie w pobliskim domu kultury. Obecnie uczę się od bardzo znanego nauczyciela, Sakakoshi-sensei, który sam pobierał nauki u człowieka, który jest legendą w świecie shamisenu.

Te tradycyjne brzmienia są podstawą muzyki WAON?
Ryotaro: Przygotowaliśmy repertuar złożony z zarówno tradycyjnych, jak i współczesnych utworów. Utwory, które zagram na bębnach taiko są mojego autorstwa.

Ryotaro opowiada o swojej muzycznej pasji:

WAON wywiad

和音のメンバーにインタビュー!その1:坂本龍太朗(和太鼓/コカリナ)Wywiad z członkiem zespolu WAON Ryotaro Sakamoto (wadaiko/kokarina) o jego pasji i dlaczego chce stworzyć w Polsce pierwszy zespół taiko.

Posted by WAON on 1 stycznia 2016

Ty przybliżasz Polakom japońską kulturę poprzez muzykę i język - jesteś w stanie wskazać, co jest w przypadku Japonii ważniejsze, co lepiej odzwierciedla charakter twojego kraju?
Ryotaro: Wiadomo, że muzyka trafia od razu do serca, ale trzeba powiedzieć, że język japoński nie dość, że jest znacznie prostszy, niż się o nim powszechnie myśli, to na dodatek Japończycy bardzo doceniają, gdy cudzoziemcy nauczą się choćby paru słów po japońsku. 

Co najbardziej doceniacie w swoim rodzinnym kraju?
Ryotaro: To, że tradycyjna kultura jest wciąż żywa i się rozwija, nie ogranicza się do skansenów i muzeów.

Masato: Ja nie mogę żyć bez onsenów, japońskich gorących źródeł.

Myślicie, że Polacy mogliby nauczyć się czegoś od Japończyków?
Ryotaro: Myślę, że Polacy mogliby się od nas nauczyć przepraszania - w Polsce, zwłaszcza w biznesie, jeśli ktoś popełni błąd, za nic w świecie się do tego nie przyzna, trochę szkoda. Myślę też, że Polacy mogliby brać przykład z Japończyków jeśli chodzi o promocję lokalnej oraz tradycyjnej kultury. W Polsce już zaczyna się to zmieniać, ale wciąż raczkuje.

Masato: Też uważam, że Polacy powinni bardziej doceniać i promować swoją kulturę. Często się zdarza, że gdy zadaję znajomym Polakom pytanie na temat ich kultury, nie znają odpowiedzi.

Jeśli chcielibyśmy odwiedzić was w Japonii - gdzie powinniśmy pojechać? Bo na pewno Japonia to nie tylko miejsca znane z przewodników...
Ryotaro: Jeszcze nigdy tam nie byłem, ale sam wybieram się do miejsca, które nazywa się Kumano Kodo w prefekturze Wakayama. Jest tam półwysep, na którym wśród mglistych gór porośniętych cedrowym lasem rozrzucone są świątynie buddyjskie połączone pięknymi szlakami pieszymi.

Masato: Myślę, że każdy powinien odwiedzić gorące źródła - jest to też świetny sposób na odpoczynek po długiej podróży samolotem.

Ryotaro Sakamoto

Masato Yokoe i Ryotaro Sakamoto z zespołem WAON wystąpią w niedzielę, 10 stycznia w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku - WIĘCEJ INFORMACJI.

fot. Elstner Hilton, 1914 r., źródło: Flickr.com; mat. prasowe

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij