Globaltica 2016: Rancho Aparte

Pin It
Rancho Aparte - fot. mat. prasowe
W kolumbijskim slangu wyrażenie "hacer ranch aparte" oznacza robić coś po swojemu i dobrze oddaje podejście zespołu Rancho Aparte do muzykowania. Każdy z jego członków ma inne doświadczenia muzyczne i każdy dodaje do brzmienia grupy coś od siebie.
Nazwa podkreśla też szacunek dla starych mistrzów. Jak sami mówią: „Idźmy własną drogą z naszą wizją, twórzmy własne brzmienie, ale szanujmy nasze korzenie i spuściznę, którą zostawili nam nasi przodkowie.” Początki zespołu sięgają 10 lat wstecz, kiedy to wokalista, kompozytor i lider zespołu Dino Manuelle zebrał młodych muzyków wokół idei promowania muzyki Chocó – rejonu kolumbijskiego wybrzeża Pacyfiku – na scenach krajowych i międzynarodowych.

Kiedy mówimy o muzyce z Kolumbii to zwykle myślimy o cumbii. Tu mamy jednak coś zupełnie innego. Najbardziej znaną muzyką Chocó jest muzyka orkiestr dętych zwana Chirimia. W składzie typowego zespołu grającego Chirimia znajdują się zazwyczaj takie instrumenty jak prosty bas domowej roboty, czynele, eufonium (mała tuba) i dwa klarnety. Sama nazwa Chirimia wywodzi się od hiszpańskiego oboju przywiezionego do Ameryki Łacińskiej podczas hiszpańskiej kolonizacji.
 
 
Materiał na mającą się niebawem ukazać płytę Rancho Aparte wyprodukował ceniony kolumbijski producent Ivana Benavides, znany ze współpracy z wielokrotnym zdobywcą Grammy – wokalistą i kompozytorem Carlosem Vivesem.

Grupa z powodzeniem występowała na ubiegłorocznych targach world music WOMEX w Budapeszcie i udowodniła, że w Kolumbii wiele jest jeszcze do odkrycia. 
A zespół Rancho Aparte zachwyca energią na scenie!
 
Muzycy:
Dino Manuelle – wokal 
Dyam Palacios - klarnet
Emer Davila - klarnet
Fredy Cañandas - eufonium
Rodian Rivas – bęben jazz palo, wokal
Rodolfo Romaña – bęben choco
Ronal Campaña – czynele
 
www.facebook.com/ranchoaparte.chirimia
Zespół wystąpi podczas XII Festiwalu Globaltica w Gdyni w piątek, 22 lipca - więcej informacji.
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.