Folk i turystyka z Etnosystem.pl

Megitza "zatopiła" Barkę

Megitza

W podróż do muzycznych zakamarków świata popłynęła krakowska Barka nad Wisłą. Megitza z zespołem, zabrała swoją publiczność w Tatry, do Ameryki i dalekiego Wschodu. Z nieczęsto spotykaną energią.

Do tej pory niezbyt dobrze znany polskiej publiczności zespół, przyciągnął na Barkę pokaźną grupę słuchaczy i miłośników world music. Część zaintrygowana była muzyką, część samą postacią Megitzy – pochodzącej z Podhala, ale mieszkającej w Chicago wokalistki i kontrabasistki. Jakikolwiek był powód odwiedzenia niedzielnego koncertu, rozczarowany z niego z pewnością nikt nie wyszedł. Megitza para się szeroko pojętym world music, mając w repertuarze pełne spektrum barw i energii dźwięków. Od nostalgicznego „Krywaniu, Krywaniu” po energetyczne „Rumelaj” z Indii i bałkańskie „Caje sukarije”. Nie zabrakło nawet „Summertime”. Megitza z lekkością łączy style i inspiracje, zestawiając obok siebie pozornie odległe gatunki w jedną, kolorową masę, kalejdoskopowy miszmasz muzyki świata. To nie mozolne odkrywanie zapomnianych tradycji, ale folk przeznaczony do zabawy. Megitza gra i śpiewa mając jedno, konkretne przesłanie: nieść radość, uśmiech i miłość do świata. I te emocje publiczności najwyraźniej się udzieliły. Szkoda, że pół sali koncertowej Barki zastawiona była stołem. Gdyby publiczność miała więcej przestrzeni, nie mam wątpliwości, że wszyscy poszliby w żywiołowy tan. Pod koniec ponad dwugodzinnego koncertu (na który złożyły się dwa sety) niektórzy zresztą nie wytrzymali i wstali z krzeseł.

 

{youtube}LJsdhCzAgUQ{/youtube}

Poza przeszywającym, mocnym głosem Megitzy, który niósł się z nurtem Wisły chyba aż do Bałtyku, zachwycał jej zespół, szczególnie Andreas Kapsalis. Wirtuoz gitary dał znakomity popis orkiestrowego wykorzystania instrumentu – trzeba było spoglądać czasem, czy aby nie dosiadł się do niego drugi gitarzysta, bo trudno było uwierzyć, że wszystko to gra jeden człowiek. Wyraźnie zintegrowana grupa funkcjonowała na scenie jak jeden organizm, rozpędzona maszyna, która wchodząc wspólnie w pulsujące rytmiczne partie, podnosiła temperaturę sali o kilka stopni. I mam podejrzenie graniczące z pewnością, że znacznie przyczynili się do burzy, która wisiała na krakowskim niebie tej nocy.

{youtube}1k4XuKqeXAA{/youtube}

Coś z Dikandy, coś z Mitsoury – Megitza to intrygujący projekt, który powinien cieszyć się zainteresowaniem polskiej publiczności, kochającej przecież bałkańskie i wschodnie rytmy. Oby zespół doczekał się w rodzimym kraju jego liderki popularności dorównującej tej wśród amerykańskich odbiorców. Chociażby dlatego, że koncerty Megitzy to dla jej odbiorców czysta, niczym niezmącona radość. Warto to przeżyć.


Kaśka Paluch

Megitza, Kraków, Barka na Wiśle, 29 lipca 2012

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij