Bubliczki "Turbofolk" [RECENZJA]

Pin It
Bubliczki - Turbofolk
Istnieje mnóstwo sposobów, żeby skomentować otaczającą nas rzeczywistość i wylać żale w związku z współczesnością. Bubliczki wybrały muzykę bałkańską uzupełnioną o prześmieszne, inteligentne i sprytne teksty. Za wszystko odpowiedzialny jest Mateusz Czarnowski, więc od dziś będzie to chyba mój ulubiony kabareciarz.

Kabareciarz - w dobrym znaczeniu. Taki człowiek, który bez przekleństw i udawania niepełnosprawności umysłowej potrafi rozbawić publiczność, wbić szpilę, który posługuje się perfekcyjnie słowem mówionym, który każde wydarzenie potrafi przełożyć na wierszyk. Dlatego też, "Turbofolk", czyli trzecia już płyta Bubliczek, jest nie tylko albumem wpadającym w ucho pod względem muzycznym, ale także - tekstowym.
 
 
Bubliczki to siedmiu panów, poruszających się sprawnie w tematyce muzyki bałkańskiej, którzy w tym przesyconym wydawałoby się gatunku znaleźli dla siebie niszę. Nie straszne im rytmy aksakowe, wyraziste bębny, chóry dętych blaszanych i wyznaczający harmonię akordeon. Nie usiłują przy tym naśladować romskich czy serbskich muzyków, nie posługują się głębokimi i symbolicznymi tekstami bułgarskich poetów, nie udają, że wiedzą o tradycjach bałkańskich więcej, niż macedońscy pasterze. Zamiast tego - tworzą muzykę o dansingowym charakterze, z rozmachem, swobodą i luzackim podejściem. Ta muzyka idealnie wpasowuje się i podkreśla teksty piosenek, w których Czarnowski wyśmiewa wszystko: granie na czekanie (czyż można lepiej ośpiewać oczekiwanie na połączenie telefoniczne, niż w "Rozmowie"?), zasady, jakimi rządzą się wiejskie wesela, męskie popijawy, kiedy ukochana pójdzie spać i w końcu - wakacje all inclusive w polskim wydaniu (ze skarpetami w sandałach, narzekaniem, nadmiernym piciem na koszt hotelu i ogólnym buractwem). Ten ostatni temat zresztą nie bez powodu muzycznie nawiązuje do doskonale znanego Polakom tematu z "Prawy do lewego" Gorana Bregovića i Kayah - sprytne!* 

Trzecia płyta Bubliczek jest chyba najzabawniejszą w ich dorobku... i w ogóle chyba jedyną płytą world music, przy której śmiałam się w głos. Mateusz Czarnowski nie tylko napisał cięte teksty, ale też idealnie wpasował je w rytmikę bałkańskiej muzyki, podkreślił co ważniejsze momenty odpowiednim instrumentarium, tempem, dynamiką kompozycji. Dzięki muzyce bałkańskiej, jego pastisze na współczesność, zyskały lekkości i niewątpliwie - trafią do każdego, kto na parkiecie będzie wywijał oro chociażby do "nie ma siły, nie a bata nie ma możliwości / żeby dzisiaj nie zatańczył żaden z naszych gości". A do tego wszystkiego - Bubliczki po prostu świetnie brzmią, jako bałkańska kapela. Obycie w brzmieniu, połamanej rytmice i wstawianiu zawijasów muzycznych gdzie się tylko da, procentuje w każdym utworze i na pewno - daje świetną energię na koncertach. To ważne, bo gdyby Bubliczki nie grali pełną parą, nawet najlepsze teksty by im nie pomogły. A tak - mamy pełnoprawny TURBO folk!

Jadwiga Marchwica

*melodia tej piosenki jest co prawda tradycyjna, ale wszyscy wiemy, skąd ją znamy...

Ocena: 9/10
Bubliczki "Turbofolk", Dobrzewiesz Nagrania, 18 marca 2016
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.