DAGADANA "Meridian 68" [RECENZJA]

DagaDana - Meridian 68 - okładka
Meridian możemy rozumieć przede wszystkim, jako południk geograficzny, do którego odnosi się tytuł czwartej płyty polsko-ukraińskiego zespołu DagaDana, ale jest to także - według medycyny chińskiej - określenie energii życiowej Qi przepływającej przez nasz organizm. Skojarzenie z chińską tradycją nie jest bez znaczenia dla powstania płyty, określonej przez sam zespół jako szalona wizja. "Meridian 68" to dowód na to, że zespół doskonale zna sposób na połączenie dwóch odmiennych kręgów kulturowych - słowiańskiego i dalekowschodniego (z obszaru Chin, Mongolii i Tybetu). Oznacza to, że w ich szaleństwie tkwi dobrze pomyślana i zagrana metoda.
 
Znany już z poprzednich płyt styl DagaDany, miksujący jazz z elektroniką i world music, tym razem z domieszką muzyki dalekowschodniej, tu dojrzewa i ukazuje bogactwo inwencji, oryginalnej inspiracji folklorem, jak i brzmienia. Zespół miesza ze sobą wielogłosowe śpiewy ukraińskie, stylizowany zaśpiew z tradycji polskiej z mongolskim śpiewem alikwotowym. Przeplata jazzowe solówki z efektami instrumentów elektronicznych, spójnie włącza motywy z melodii tradycyjnych. Wielką zaletą płyty jest spójność zawartego na niej materiału, pomimo licznych źródeł, tradycji i stylów, z których czerpał zespół.
 
 
To album bardzo równy, w pełni dopracowany i wyważony pomiędzy momentami humorystycznymi, a czasem i lirycznymi kompozycjami. Szczególną głębię mają teksty wybranych pieśni - historie głównie miłosne, o zaręczynach, rozstaniach, ślubach, miłościach tych bardziej i mniej udanych. DagaDana sięgają do mało znanych pieśni i przyśpiewek ludowych (wełnianki, miłosne ballady, pieśni obrzędowe) z Kurpiów, Wielkopolski, Podola czy Łemkowszczyzny. Wśród wybranych utworów nie zabrakło też tych z osobistym przesłaniem zespołu, jak "Pływe kacza po Tysyni" - ulubiona piosenka jednej z ofiar Majdanu, czy też tych przekazanych przez tradycyjne śpiewaczki oraz najbliższych z rodzin członków zespołu. Być może właśnie te teksty, a właściwie opowiedziane historie pisane przez życie, zdarzające się niezależnie od rozległości geograficznej stają się tu wspólnym źródłem i energią tak dalekich kultur.

Całość oprawiona jest w godną uwagi barwną grafikę z nawiązującymi do podróży zespołu ilustracjami wykonanymi przez ukraińską ikonopisarkę Olyę Kravchenko z książeczką zawierającą ciekawe i wzbogacające wiedzę informacje o pochodzeniu poszczególnych piosenek.
 
To zdecydowanie moja ulubiona płyta DagaDany, odtworzona już wielokrotnie, a za każdym razem odsłaniająca kolejne niuanse i nowe warstwy dźwiękowe. Takich szalonych wizji życzę DagaDanie,  jak najwięcej, bo jak pokazuje "Meridian 68" - warto je realizować.

Ocena: 8/10

Agnieszka Lakner
 
 
DagaDana "Meridian 68", Karrot Komando, 29 lutego 2016
 
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij