Meadow Quartet "David & Goliath" [RECENZJA]

Meadow Quartet - David & Goliath
Meadow Quartet wynieśli jedną z najbardziej znanych, inspirujących i budzących trwogę historii biblijnych na zupełnie inny poziom. Odważne połączenie jazzu i muzyki żydowskiej odmalowuje przed nami wyraźny obraz bohaterskiej walki Króla Dawida z olbrzymem Goliatem.
Historię odważnego Dawida, który powalił wielokrotnie od siebie większego Goliata jednym celnym ciosem, można odczytywać na wiele sposobów. Jedni widzą w zwycięstwie Dawida łut szczęścia, inni - odwagę w dążeniu do celu, jeszcze inni przestrogę - nie ważne jak wielki jesteś, zniszczyć może cię drobiazg. Te rozmyślania i spojrzenie z różnych stron na antyczną przypowieść słychać w muzyce Meadow Quartet. Ich jazzowo-etniczna opowieść zawiera strach, dramatyzm, niepewność, zwątpienie, walkę i triumf.
 
 
Wszystkie te bardzo wyraziste sytuacje i emocje, jazzowy kwartet odmalowuje prostymi - wydawać by się mogło - środkami. Niepokój wprowadzają szybkie motywy, coraz głośniejsze repetycje dźwięków, charakterystyczne tremolo altówki. Niepewność i wahania Dawida słychać w wijących się melodiach klarnetu - instrumentu niemal jednoznacznie kojarzonego z muzyką żydowską. Walkę - siłowe stracie Króla z olbrzymem - wzmacniają dźwięki perkusji. Te sprawiają wrażenie bezładnych, z czasem jednak z chaosu uderzeń i huku wyłania się wojenny ład. Choć Meadow Quartet wykorzystali do programu "David & Goliath" przede wszystkim jazzowe środki muzyczne, to ich konsekwentne przeprowadzenie, wprowadzenie elementów skali muzycznej czy motywów dobrze nam znanych z kompozycji klezmerskich, jednoznacznie wskazują na inspiracje i umiejscowienie całej historii gdzieś w dawnym Izraelu.

"David & Goliath" to przykład nowoczesnej muzyki programowej, której idealnym dopełnieniem byłby obraz - czy to filmowy, czy w postaci tanecznej pantomimy. Muzycy kwartetu dowodzą na swoim pierwszym koncertowym materiale, jak świetnie potrafią operować wszystkimi elementami muzyki. W rozbudowanych kompozycjach sięgają po wielokrotne powtórzenia melodii, motywów rytmicznych, by zbudować odpowiednie napięcie i wywołać w słuchaczu wizję starotestamentowej sceny. Sesja z "David & Goliath" to podróż w czasie i przestrzeni, która nie pozostawi was obojętnymi na muzykę Meadow Quartet.

Jadwiga Marchwica

Ocena: 8/10
Meadow Quartet "David & Goliath", Multi Kulti, 29 grudnia 2015