Meadow Quartet "David & Goliath" [RECENZJA]

Meadow Quartet - David & Goliath
Meadow Quartet wynieśli jedną z najbardziej znanych, inspirujących i budzących trwogę historii biblijnych na zupełnie inny poziom. Odważne połączenie jazzu i muzyki żydowskiej odmalowuje przed nami wyraźny obraz bohaterskiej walki Króla Dawida z olbrzymem Goliatem.
Historię odważnego Dawida, który powalił wielokrotnie od siebie większego Goliata jednym celnym ciosem, można odczytywać na wiele sposobów. Jedni widzą w zwycięstwie Dawida łut szczęścia, inni - odwagę w dążeniu do celu, jeszcze inni przestrogę - nie ważne jak wielki jesteś, zniszczyć może cię drobiazg. Te rozmyślania i spojrzenie z różnych stron na antyczną przypowieść słychać w muzyce Meadow Quartet. Ich jazzowo-etniczna opowieść zawiera strach, dramatyzm, niepewność, zwątpienie, walkę i triumf.
 
https://www.youtube.com/watch?v=flfXflKwRzs
 
Wszystkie te bardzo wyraziste sytuacje i emocje, jazzowy kwartet odmalowuje prostymi - wydawać by się mogło - środkami. Niepokój wprowadzają szybkie motywy, coraz głośniejsze repetycje dźwięków, charakterystyczne tremolo altówki. Niepewność i wahania Dawida słychać w wijących się melodiach klarnetu - instrumentu niemal jednoznacznie kojarzonego z muzyką żydowską. Walkę - siłowe stracie Króla z olbrzymem - wzmacniają dźwięki perkusji. Te sprawiają wrażenie bezładnych, z czasem jednak z chaosu uderzeń i huku wyłania się wojenny ład. Choć Meadow Quartet wykorzystali do programu "David & Goliath" przede wszystkim jazzowe środki muzyczne, to ich konsekwentne przeprowadzenie, wprowadzenie elementów skali muzycznej czy motywów dobrze nam znanych z kompozycji klezmerskich, jednoznacznie wskazują na inspiracje i umiejscowienie całej historii gdzieś w dawnym Izraelu.

"David & Goliath" to przykład nowoczesnej muzyki programowej, której idealnym dopełnieniem byłby obraz - czy to filmowy, czy w postaci tanecznej pantomimy. Muzycy kwartetu dowodzą na swoim pierwszym koncertowym materiale, jak świetnie potrafią operować wszystkimi elementami muzyki. W rozbudowanych kompozycjach sięgają po wielokrotne powtórzenia melodii, motywów rytmicznych, by zbudować odpowiednie napięcie i wywołać w słuchaczu wizję starotestamentowej sceny. Sesja z "David & Goliath" to podróż w czasie i przestrzeni, która nie pozostawi was obojętnymi na muzykę Meadow Quartet.

Jadwiga Marchwica

Ocena: 8/10
Meadow Quartet "David & Goliath", Multi Kulti, 29 grudnia 2015

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij