Vołosi wolni i pełni możliwości

vołosi nomadism

Włączając najnowszą płytę polskiego kwintetu Vołosi nie przypuszczałam, że w pierwszych kilkunastu minutach albumu, przebiegnę się uchem po klasycznej kameralistyce, ludowej śpiewności i atmosfery rodem z ECM.

Przyzwyczajamy się powoli do tego, że gdy wydawca czy inny piarowiec, pisze o różnych łączeniach w muzyce – jak w przypadku Vołochów, klasyki i folkloru – to traktujemy te słowa na wyrost, bo „no jasne, dwóch po szkole muzycznej, to od razu klasyka” i „trzech z Beskidu, to zaraz folk, zaraz takie łączenie”. Tymczasem Vołosi naprawdę to robią. Oba filary ich muzyki – ten klasyczny i ten folkowy – są w dodatku intensywnie eksplorowane, a ich cechy charakterystyczne wyraźnie uwypuklane. Nic się tu nie zaciera i nie gubi. Tu faktycznie klasyczna współczesność stoi obok ludowości.

Ta ludowość z kolei jest wieloraka i prawdziwie po nomadzku stapia w sobie wpływy z najrozmaitszych kultur, choć na moje ucho – głównie tych okalających łuk Karpat, ale nie tylko. Utwór „Tsakvisi”, który wziął tytuł od greckiej miejscowości, nosi w sobie coś z bałkańskiego klimatu. Ale już w „Tańcu” słychać wyraźne inspiracje słowackim i węgierskim tańcem, mamy też cesarskie walce, a obok nich – brzmienia dwudziestowiecznej klasyki. Inspiracji i naleciałości można szukać bez końca, ale jest jedna rzecz w muzyce zespołu, która spaja je wszystkie klamrą. To imponująca wirtuozeria i wszechstronne wykorzystanie sonorystycznych możliwości instrumentów smyczkowych. I to jeszcze z taką energią, że można poderwać się do tańca siedząc przy biurku.

Metafora nomady, człowieka wolnego i jego życia pełnego możliwości, doskonale charakteryzuje album „Nomadism”. Jest bogato i kosmopolitycznie, to muzyka pełna możliwości i możliwości w pełni wykorzystane. Trudno o lepsze użycie potencjału klasycznie wytrenowanych umysłów i ludowej żywiołowości. Tytuł folkowego albumu tego roku, przynajmniej póki co, należy do nich.

Kaśka Paluch

Vołosi, Nomadism, Unzipped Fly Records, 2015

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij