Oj tak mi graj!

chłopcy kontra basia oj tak

Nie pamiętam, kiedy Chłopcy Kontra Basia przestali grać folk. A może nie grali go nigdy?

Choć płyta "Oj tak!" jest ich oficjalnym debiutem, to przecież grupa Chłopcy Kontra Basia jest doskonale znana każdemu miłośnikowi polskiego folku - nie od dziś. Teraz tym bardziej, po tym jak zespół wziął udział w popularnym telewizyjnym talent-show. Spokojnie więc można analizować to, jak Chłopcy Kontra Basia zmieniali się przez lata scenicznego istnienia, a raczej - jak ich projekt ewoluował.

{youtube}EXPZzdv6pFc{/youtube}

Krakowskie trio tak naprawdę nie gra folku. Polska muzyka ludowa i folklor nie tylko wiejski są nicią wyraźnie przeszywającą jazzująco-funkujące i akustyczne aranżacje utworów. Folk szyje i scala je tak w warstwie melodycznej, jak i lirycznej. I jest to wyrazem coraz popularniejszej, nowoczesnej i profesjonalnej myśli o wykorzystaniu rodzimego folkloru w ambitnych, nieprzewidywalnych i nieoczywistych formach (obecnej też na przykład w twórczości Janusza Prusinowskiego czy nawet Julii Marcel). Baśka i Chłopaki wyraźnie pokazują, jak doświadczonymi i świadomymi są muzykami, ale czuć w ich wykonawstwie sporo luzu. Takiego krakowskiego, kazimierzowskiego, z jakim kojarzy nam się klarnecik otwierający album.

Są w tym bardzo autentyczni. Może to obycie ze sceną i publicznością, doświadczenie tam zebrane, sprawiło, że debiutancki album brzmi tak solidnie? W każdym razie trudno uwierzyć, że to ich pierwsza płyta - tak jest dobra.

Kaśka Paluch

Chłopcy Kontra Basia, "Oj tak!", Art2Music 2013

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij