Zmarnowane szanse

Halina Mlynkova EtnotekaSą rzeczy niepowtarzalne. Jak "ludowe" tańce w kółeczku gdy na domowej imprezie ktoś włączył "Czerwone korale". Brathanki wydając w 2000 roku płytę "Ano!" wpasowali się w popularny wtedy klimat rodzącej się fascynacji muzyką folkową i etniczną. Przaśna interpretacja i wizja ludowości - wtedy - była w porządku.

"Enoteka" - sprawdź, jak brzmi Mlynkova w wersji etno, już od 36 zł

Mlynkova na "Etnotece" zebrała wszelkie możliwe fascynacje muzyką etniczną, w najbardziej banalnej, stereotypowej formie. Jest trochę Turcji w klimacie Tarkana, Indii w stylu Bollywood, melodie irlandzkie, cygańskie, jest tango, ba, jest nawet nawiązanie do "Czerwonych korali" Brathanków. I Mlynkova chyba nie do końca mogła się zdecydować czy chce nagrać płytę popową, czy folkową. I czy chce z tym wystąpić na Eurowizji czy jednak w miejscu gdzie jest więcej muzyki niż plastiku. Z tego braku zdecydowania i jednoznacznego pomysłu wyszedł jakiś dziwaczny twór - płyta całkiem dobrze brzmiąca w warstwie instrumentalnej, ale na płaszczyźnie wokalnej będąca już, że użyję eufemizmu, błędem.

{youtube}_W4mTxadfIA{/youtube}

Sam popowy wokal (czyli w sumie ładnie, w sumie czysto, ale w sumie bez wyrazu i w sumie nie wiem dlaczego, bo Mlynkova głos ma niezły i jest jedną z niewielu polskich wokalistek, które potrafią śpiewać na żywo) i to banalne, jarmarczne spojrzenie na ludowość świata można jeszcze wytrzymać. Nie wszyscy są etnomuzykologami, niektórych nie obchodzi poprawność względem tradycji, a z folkloru chcą czerpać jedynie dobrą zabawę. I to jest w porządku, tak właśnie było z Brathankami. Ale w "Etnotece" najbardziej przykre jest to, co Mlynkova śpiewa. Być może imitując teksty ludowe pomyliła ich prostotę i bezpośredniość z prostactwem i bezmyślnością. Bo kiedy słyszę: "Bez ciebie nie mam rąk / bez ciebie głowy mi brak (...) bez ciebie nigdy nie wiem jak / bez ciebie nudzę się / bez ciebie trafia mnie szlag" albo "Będę to będę, teraz mi się nie chce / jak tańczę to tańczę, nie byle jak / przyjdę to przyjdę, wyjdę kiedy wyjdę (...)" - mam ochotę wsadzić sobie ołówek w oczodół i pogrzebać nim w mózgu. Bo to brzmi jak pastisz, jak kiepski żart, jakby Mlynkova samą siebie parodiowała. Tym tekstem, banalnymi melodiami opartymi na kolejnych dźwiękach gamy w ambitus nie większym niż seksta, Mlynkova psuje dobrą atmosferę robioną przez zespół. Bo irlandzko-brzmiące wstawki w "Przegapionej" lub akompaniament "Dziwogóry", instrumentalne solówki, to wielki atut płyty.

"Etnoteki" mogłabym słuchać na imprezach, tam gdzie trzeba czegoś prostego, skocznego, melodyjnego i energicznego, pod jednym warunkiem: gdyby to była płyta instrumentalna. "Etnoteka" będzie mi się kojarzyć ze zmarnowaniem wielkiego potencjału. Mieć taki zespół, takich muzyków i zrobić coś takiego? Nie rozumiem. Ale płyta i tak będzie hitem - telewizje śniadaniowe, Opole i lista przebojów Trójki już czekają.

Kaśka Paluch

Halina Mlynkova "Etnoteka", wyd. Mystic Production

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij