Święto oświecenia [RECENZJA]

KZWW "Święto słońca"
Kapela ze Wsi Warszawa już niedługo obchodzić będzie dwudzieste urodziny. Z tej okazji, zespół wydaje reedycje swoich pierwszych płyt. Warto posłuchać tych wczesnych nagrań - pięknych choć bardzo jednolitych i nieśmiałych w aranżacjach - i zestawić je z ostatnimi albumami Kapeli. Prawie dwadzieścia lat Kapeli to historia dojrzewania - od muzyków zafascynowanych polską kulturą, po artystów świadomych jedności w różnorodności kultur całego świata. Co dziś wydaje się głosem szczególnie istotnym.

Martyna Wojciechowska "W drodze" [RECENZJA]

Wojciechowska - W drodze
Przed każdymi wakacjami, przed każdym wyjazdem czy to na kolonię, czy na wielotygodniowe zwiedzanie samochodem Europy z rodzicami, przygotowywałam sobie składanki na kasetach magnetofonowych. Takie muzyczne “szwarc-mydło-i-powidło”. Zgrywałam na nie aktualne przeboje radiowe, piosenki, które towarzyszyły mi w ciągu roku szkolnego, takie, które zachwyciły kilka lat wcześniej i takie, które darzyłam sentymentem. Był pop, trochę klasyki, zdarzały się utwory, do których z koleżankami robiłyśmy choreografie taneczne. W tym roku taką składankę przygotowała dla mnie Martyna Wojciechowska - i spisała się naprawdę świetnie. Mogę wyruszać w podróż!

Sokół Orkestar "Wariacka miłość" [RECENZJA]

sokół orkestar wariacka miłość

Więcej motywów karpackich, bogatsze aranżacje, teatralność, a może nawet i odrobina kabaretu - z "Wariacką miłością" Przemek Sokół i jego Sokół Orkestar odkrywają nowe przestrzenie muzyki bałkańskiej.

Odłóżcie broń, podnieście bębny. Sami Yusuf "Barakah" [RECENZJA]

sami yusuf barakah
- W świecie pogrążonym w gniewie, ignorancji i powierzchowności, czułem się zobowiązany do głębszego zbadania mojej tradycji, która w ostatnim czasie stałą się równoznaczna z przemocą. Efektem tych badań jest "Barakah", album przedstawiający tysiącletnią tradycję dziedzictwa muzycznego islamu, od Afryki po Indie, która większości jest niestety nieznana - opowiada Sami Yusuf - Ekstremiści myślą, że są mądrzejsi od ponad tysiącletniej tradycji i starają się ją usunąć. Wysadzają pomniki i kapliczki, palą książki, traktują muzyków jak bandytów. Jesli ich uszy i serca można otworzyć, to tylko głębokim pięknem i prawdą o tej tradycji. Odłóżcie broń, podnieście bębny, przestańcie krzyczeć ze złości i zacznijcie śpiewać o miłości - dodaje.