Święto oświecenia [RECENZJA]

KZWW "Święto słońca"
Kapela ze Wsi Warszawa już niedługo obchodzić będzie dwudzieste urodziny. Z tej okazji, zespół wydaje reedycje swoich pierwszych płyt. Warto posłuchać tych wczesnych nagrań - pięknych choć bardzo jednolitych i nieśmiałych w aranżacjach - i zestawić je z ostatnimi albumami Kapeli. Prawie dwadzieścia lat Kapeli to historia dojrzewania - od muzyków zafascynowanych polską kulturą, po artystów świadomych jedności w różnorodności kultur całego świata. Co dziś wydaje się głosem szczególnie istotnym.

12. Skrzyżowanie Kultur: Głosy świata [RELACJA]

Susana Baca, fot. Radek Zawadzki
Koncert młodej soulowej wokalistki z Izraela , Ester Rada, zakończył Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Tegoroczna, 12. edycja, której tematem były Głosy, odbywała się w Warszawie w dniach 24 września - 1 października. Zaproszenie festiwalu przyjęli m.in. artyści z Haiti, Kuby, U.S.A, Peru, Brazylii.

Sami Yusuf: tradycja może uleczyć ekstremizmsami yusuf

Teledysk do singla "Mast qalandar" obejrzało już ponad 3 miliony widzów, magazyn Time nazwał go "największą gwiazdą Islamu", a Guardian "największą brytyjską gwiazdą na Środkowym Wschodzie". Sami Yusuf to wyprzedane koncerty na stadionach, sale wypełnione po brzegi, postać ikoniczna. Na najnowszej płycie "Barakah" sięga do korzeni muzyki islamskiej, bo - jak sam mówi - powrót do tradycji to jedyne antidotum na truciznę ekstremizmu. Nie tylko religijnego. "Rzeczy, które robi się w imieniu mojej wiary są absolutnie niszczące dla duszy..." - mówi w naszym wywiadzie - "Antidotum jest podążanie do wewnątrz, do duchowości. Do tradycji. Tam odkryjemy kim jesteśmy jako ludzie".