Świat bez wolności: wolność jednostki jest fundamentem

Pin It

świat bez wolności

- Gdy europejskie demokracje, mają problem z odnalezieniem się w rzeczywistości gwałtownie zmieniającego się świata, poruszanie tematyki świata bez wolności jest szczególnie ważne - mówi dr Andrzej Krajewski podsumowując wrocławski przegląd filmowy "Świat bez wolności".


9 dni, 13 filmów, znane światowe nazwiska gości i ponad 2 tys. rozdanych wejściówek. Za nami pierwszy Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności”. Przegląd okazał się wielkim sukcesem. Dzięki temu we Wrocławiu pojawiło się dużo znanych nazwisk filmowców, historyków, naukowców oraz świadków historii z całego świata, m.in.: Jiří Menzel, Márta Mészáros, Vytautas Landsbergis, José Torres, Jan Nowicki, Marek Lasota, Wacław Radziwinowicz, Jarosław Gugała czy Tomasz Raczek. Podsumowując to wydarzenie rozmawiamy z dr Andrzejem Krajewskim, pełnomocnikiem prezesa IPN ds. ESK Wrocław 2016.

Kaśka Paluch: Czy podczas paneli po filmowych projekcjach jakieś pytania, tematy, szczególnie dominowały?
dr Andrzej Krajewski: Pytania były bardzo różnorodne i w dużej mierze dotyczyły filmów oraz ich twórców. Odnosząc się zarówno do historii, które przedstawiały, jak i ukazywanych w nich postaci. Oczywiście pytano też o realia krajów, do jakich odnosiły się dzieła. Duże zaciekawienie budziły osobiste przeżycia gości takich jak: Iří Menzel czy Vytautas Landsbergis, którzy sami doświadczyli rzeczywistości wyświetlanej na ekranie kina.

Które spotkanie i jaka dyskusja wzbudziły największe zainteresowanie? Najwięcej emocji?
Wszystkie były emocjonujące. Choć wydaje się, że publiczność reagowała najżywiej podczas dni: węgierskiego, kubańskiego, chilijskiego oraz czeskiego. Za każdym razem z innego powodu. Podczas dnia węgierskiego znakomity, wręcz iskrzący humorem duet stworzyli, podczas rozmowy, Jan Nowicki i Marta Meszaros. Kubańczycy na czele z Jose Torresem porwali publiczność swą żywiołowością. Natomiast Jarosław Gugała wraz z Mario Galdamezem potrafili poprowadzić rozmowę tak, by skłonić widza do głębokich refleksji nad kwestiami moralnych wyborów. Co również wzbudziło żywe emocje. Dzielnie sekundowała im Małgorzat Kolankowska. Zaś Iří Menzel po prostu był sobą i zaskakiwał błyskotliwym dowcipem równie często, co jego filmy. Miał też na scenie nie ustępujących mu błyskotliwością partnerów do rozmowy: Tomasza Raczka, Łukasza Kamińskiego i Aleksandra Kaczorowskiego.

Czy dziś poruszanie tematyki świata bez wolności, systemów totalitarnych etc., jest - zdaniem organizatorów przeglądu - szczególnie ważne?
Właśnie szczególnie dziś jest ważne, gdy europejskie demokracje, mają problem z odnalezieniem się w rzeczywistości gwałtownie zmieniającego się świata. Ich słabości rodzą poczucie braku bezpieczeństwa u obywateli, a to z kolei owocuje tęsknotami za rządami "twardej ręki". Pokazywanie co one niosą ze sobą dla zwyczajnych ludzi ostrzega - ile można stracić, nic w zamian nie zyskując. Co gorsza utracenie wolności bywa zazwyczaj bardzo łatwe, a jej odzyskiwanie trudne i bolesne.

Dlaczego zrozumienie mechanizmów działania dyktatur, od strony psychologicznej - co było tematyką wykładu prof. Zimbardo - jest ważne w rozmowach o wolności?
To trochę jak z diagnozowanie choroby w medycynie. Gdy się potrafi określić przyczyny dolegliwości i zna wzór wedle jakiego przebiega choroba, łatwiej zaordynować działania profilaktyczne lub leczenie. Eksperymenty wybitnych psychologów społecznych, w tym jednego z prekursorów tej dziedziny wiedzy prof. Zimbardo, pozwoliły zbudować modele społecznych zachowań. Dzięki temu wiemy jak jednostki ludzkie oraz zbiorowości zachowują się w określonych sytuacjach. Jakie mechanizmy powodują, że ulegają naciskom lub poddają się manipulacji. Ta wiedza dobrze spożytkowana może służyć społecznemu dobru. Także uczyć jak naciskom i manipulacjom nie ulegać. A wolność jednostki jest fundamentem wolnego społeczeństwa.

fot. kadr z filmu "Epokowy projekt"
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.