Cały ten ludowy seks

My Słowianie - kadr z teledysku

Międzynarodowy Dzień Seksu ustanowiony został w 2003 roku przez Radę Tradycji Unii Europejskiej - informujemy o tym, bo instytucja jest poważna, a "święto" nie mniej istotne, niż Dzień Kota, Dzień Pocałunku czy Dzień Kobiet! W związku z tak zmysłowym świętem - mamy dla was mały przegląd seksownych folkowych utworów - w końcu ogromna liczba ludowych przyśpiewek odnosi się do... cóż - miłości fizycznej :).


Powyższe zdjęcie to kadr ze znanego chyba wszystkim przeboju - piosenki zakwalifikowanej do Konkursu Piosenki "Eurowizja"  - "My Słowianie" Donatana z Cleo. Chociaż sam utwór mówi raczej o słowiańskiej dumie i wyjątkowości słowiańskich narodów, to sam klip był wyrazem także "ludowej seksualności". Redakcja Etnosystem.pl traktuje go z przymrużeniem oka :).

Znaleźliśmy więc dla was kilka piosenek, w których tematyka miłości, seksualności i fizyczności zdominowały utwór i pokazują, jak ważną jest to sferą - także "pod strzechami"!

Jednym z najciekawszych projektów, pokazujących miłosne piosenki ludowe są "Erotyki ludowe" Tymona Tymańskiego i Makaruka:

Dużo bardziej dosłownie i niewątpliwie z dużym poczuciem humoru o miłości opowiedziały Same Suki w piosence "VillageAnka" - słowa do tej piosenki są tradycyjne i częściowo opracowane przez Helenę Matuszewską:

Ludowe przyśpiewki o miłości cielesnej potrafią być bardzo dosłowne (choć często mówią o seksie na przykładzie zwierząt i roślin):
A chyż ino chyż
pod fartuszkiem mysz
a mam ci ja kotka w portkach
co se bedzie gryz

W piosenkach ludowych jednak można znaleźć dużo uczucia, miłości romantycznej, gdzie namiętność miesza się z tęsknotą - o takiej miłości śpiewają m.in. Tebunie-Tutki z Twinkle Brothers:

O trudnej naturze miłości rozważał też Jan Trebunia-Tutka

W ludowych piosenkach często też zaloty i miłosne igraszki były wysławiane - choćby w rytmie mazura. Taką piosenkę w swoim repertuarze ma ZPiT Mazowsze:

O swojej nieszczęśliwej miłości i problemach "pod pierzyną" śpiewały też często młode dziewczyny, które w panieńskich piosenkach opisywały swoje obawy i problemy. Taką piosenkę o problemach damsko-męskich nagrała chociażby Kapela Hanki Wójciak:

A na koniec - na wesoło o góralskiej potańcówce, podczas której różne rzeczy mogą się zdarzyć... :)

Jeśli znacie jeszcze jakieś fajne opracowania ludowych piosenek "z pieprzykiem" - dajcie znać! Chętnie poznamy i dołączymy do zestawienia :)

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij