Wielkanoc: jak to się robi?

Pisanki - fot. Mariusz Cieszewski, Flickr.com

Wielkanoc to oczywiście przede wszystkim święto religijne - w czasie Triduum chrześcijanie wspominają Ostatnią Wieczerzę Jezusa Chrystusa z Apostołami, wydanie Jezusa, ukrzyżowanie i jego śmierci. Wielkanocy towarzyszy szereg religijnych zwyczajów, ale też sporo pięknych ludowych, regionalnych i społecznych tradycji. Jakich? Zobaczcie w filmach!


Czas wielkanocny kojarzy nam się z jajkami w dużych ilościach i różnych postaciach, malowaniem pisanek, dekorowaniem domów świeżymi kwiatami, pieczeniem wielkanocnych babek. Ale czy w całej Polsce Wielkanoc obchodzi się tak samo i czy rożne regiony Polski mają swoje specyficzne tradycje? Na spokojne wielkanocne popołudnia i wieczory wybraliśmy dla was kilka krótkich dokumentów na ten temat:

1. TRADYCJE WIELKANOCNE POWIATU CHRZANOWSKIEGO

2. TRADYCJE WIELKANOCNE REGIONU ZABRZAŃSKIEGO

3. TRADYCJE WIELKANOCNE NA KUJAWACH

4. TRADYCJE WIELKANOCNE ŁOWICZA

5. TRADYCJE WIELKANOCNE PODKARPACIA - SPEKTAKL ZESPOŁU STRACHOCZANIE

6. JAK POWSTAJE KROSZONKA OPOLSKA

7. TRADYCJE WIELKANOCNE W PIWNICZNEJ

8. TRADYCJE WIELKANOCNE ZALESIA

W twoim regionie kultywuje się ciekawe wielkanocne tradycje? Daj nam znać - czekamy na wasze komentarze i maile!

Polecamy też ciekawy artykuł Emilii Klimasary "Wielki czwartek zemstą w tle, czyli staropolskie Judaszki".

Pisanki - fot. Mariusz Cieszewski, Flickr.com

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij