Muzyka w buddyzmie tybetańskim

Poszukując informacji do wcześniejszej pracy, znalazłam wiele materiałów dotyczących sztuki, rzemiosła, geografii i polityki Tybetu – kraju, w którym nie tylko narodził się buddyzm tybetański, ale który także, a może przede wszystkim, obronił buddyjskie idee w czasach, gdy w innych krajach spychane były one na margines. Moim oczom ukazał się obraz świata, który swoje tradycje kultywował w postaci niezmienionej od czasów starożytnych. Sztuki niezwykle bogatej i tworzonej przez ludzi, dla których buddyjskie ideały miały wartość nadrzędną. Dziś dokumenty tej wielowiekowej historii – jak świątynie, klasztory, stupy, pałace – niszczone są konsekwentnie, na oczach całego świata.

 

"By opisać muzykę buddyzmu tybetańskiego trzeba udać się do Bhutanu, gdzie odprawianie tych rytuałów nie jest karane śmiercią. Aby poznać niezwykłe mistyczne malarstwo tybetańskie, które w oryginalny sposób łączyło cechy chińskie, indyjskie i tybetańskie trzeba próbować odczytywać to, co cudem uchowało się przed niszczącą siłą chińskiego reżimu. Sztuka, która w stanie nieskazitelnym zachowała się do połowy XX wieku, nie mogła być dokładnie zbadana przez zamknięte wrota Tybetu, do którego tak długo nie wpuszczano obcokrajowców. Teraz, kiedy drzwi Raju na Ziemi – jak zwali Tybet podróżnicy – są otwarte, nie ma już wiele do zbadania, poza gruzami świątyń i zastraszonymi umysłami Tybetańczyków. Utrwalenie informacji na temat historii, religii, kultury i języka tego kraju, całe środowisko akademickie powinno traktować jako swój moralny obowiązek".

Katarzyna Paluch

Praca licencjacka pt. "Muzyka w buddyzmie tybetańskim", obroniona w lipcu 2008 roku w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, do pobrania w całości tutaj:

"Muzyka w buddyzmie tybetańskim"

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij