Etno wraca na salony (mody)

Czy też zwróciliście uwagę na to, że coraz częściej na  tzw. mieście pojawiają się dziewczyny z góralskimi chustkami wokół szyi, że na koszulach coraz więcej etno motywów i generalnie robi się wzorzyście? Tak, motywy etno wracają na salony mody.

Od razu muszę się przyznać, że specjalistką od mody w żadnym stopniu nie jestem. Nie jest to może ignorancja, bo oczy mam jednak na wszystko otwarte, ale z całą pewnością w starciu z dziennikarkami pism kobiecych nie miałabym najmniejszych szans ze swoją skromną wiedzą. Robienie researchu do tego artykułu było więc dość żmudną, ale też pouczającą pracą.

Etno moda
H&M

 

W zimie cieplej

Od zawsze wiadomo, że jeśli chodzi o dobre sposoby na ochronę przed złymi skutkami mrozów, najlepiej uczyć się od mieszkańców wsi, którzy tę zimę znoszą najtrudniej. Potrzeba matką wynalazku - stąd ekstremalnie rozgrzewające spodnie góralskie, kożuchy i wełniane rękawice bijące na głowę wszystkie gore-texowe wynalazki (wierzcie mi, w tej kwestii jestem ekspertką!).

Nie zdziwiłam się zatem, kiedy przeczytałam, że motywy etno wrócą na scenę wraz z jesienno-zimowym sezonem 2009/2010. Bo motywy etno na ciuchach najlepiej pasują do scenerii mocno zimowej.

Królowały więc grube swetry z norweskimi motywami graficznymi, absolutnym hitem okazały się góralskie chusty w ramach szalika, czapki z pomponami, luźne bluzki indiańskie czy wysokie "indiańskie" buty. Nie brakowało oczywiście bluzek, sukienek i spodni we wszelkie możliwe etniczne wzory. Ciekawostką było pojawienie się - w ofercie Promodu czy H&M - kurtek i płaszczy w stylu carskiej Rosji czy kaukaskich chust. Rzecz jasna, nie można też zapomnieć o całym zestawie dodatków i biżuterii. Torebki i kolczyki mają kwieciste wzory, a skórzane paski ozdobę niczym ściągniętą ze ścian wiejskich chat.

Wzorzystość, według rozmaitych trendomierzy, będzie nam towarzyszyć też na wiosnę i lato. Choć motywy etniczne powoli zostaną wypierane przez motywy militarne, pozostanie sporo miejsca na etno (a i w Polsce przecież lata tak szybko nie będzie, więc zimowo-jesienne kolekcje możemy przeciągnąć tę chwilę dłużej...). Na salony powrócą też opcje safari i country.

Kolorowo i ekologicznie

Frędzelki i motywy kwiatowe możemy oglądać na zdjęciach aktualnej kolekcjii KappAhl. Blumarine proponuje tkaniny lekkie i zwiewne w czerpanej kolorystyce, kojarzącej się z modą afrykańską.

 

Etno moda
Blumarine


Od kwiatów i koronek nie ucieka też Chanel, prezentując modę będącą swoistą fuzją stylu amerykańskiego przedmieścia z początku XX wieku i wiejskiego, co wtedy w sumie na jedno wychodziło.

 

Etno moda
Channel


Z przejrzanych propozycji różnych sklepów i projektantów, z których wyłączyłam takie tuzy mody jak Gucci czy Givenchy, bo jeszcze myślę racjonalnie, najciekawsza wydaje mi się aktualna propozycja sklepu H&M. Tam wraca czyste żywe etno i zapanuje nad wiosenno-letnią kolekcją. Mniej lub bardziej dosłowne inspiracje w "Garden Collection" powinny zachęcić do odwiedzenia sklepu każdą etno-maniaczkę.

Materiał prasowy kolekcji H&M mówi nam, że produkty "Garden Collection" wykonano z użyciem materiałów ekologicznych oraz pochodzących z recyklingu - wszystkie ubrania zostały wyprodukowane w zrównoważony sposób lub z wykorzystaniem materiałów odzyskanych z butelek PET czy odpadów tekstylnych. W imieniu całego pro-ekologicznego Etnosystemu - gratuluję!


To, że motywy ludowe wracają do mody wcale nas nie dziwi. W końcu jest to jeden z najsilniej inspirujących branżę odzieżową rejonów, a możliwości mieszania i łączenia są tak różne, że niezliczone. Chęć powrotu do naturalności, lekkości, zwiewności i feeri barw to odruch prawidłowy gdy za oknem coraz jaśniej i coraz cieplej. Kolorowej wiosny.

Kaśka Paluch

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij