Jak się gra world music w Skandynawii

Spis treści

Prezentujemy Wam dziś subiektywny przegląd skandynawskich zespołów grających muzykę z kręgu etno/folk/world music. Jak to się robi w rejonie budzącym duże zainteresowanie muzyczne? Zapraszamy do lektury!

 

SZWECJA

Garmana

Garmarna to szwedzka grupa folk - rockowa, założona w 1990 roku. Garmarna zakochali się w dawnej muzyce szwedzkiej, a szczególnie w balladach. Ich muzyka ewaluowała z czysto ludowej do takiej, którą możemy usłyszeć dzisiaj. W ich muzyce pojawiają się elementy niemal z każdego innego gatunku muzycznego. Instrumentarium, na którym grają to m. in. skrzypce, gitara, gitara basowa, instrumenty perkusyjne, hurdy gurdy ( lira korbowa ), sammler (klawiszowy instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych).  Zespół składa się z 5 osób: Stefan Brisland-Ferner, Emma Härdelin, Jens Höglin, Gotte Ringqvist, Rickard Westman.

Wydali 5 albumów: "Garmarna" (1993), "Vittrad" (1994),"Guds spelmän" (1996), "Vedergällningen" (1999), "Hildegard von Bingen" (2001). 

{youtube}LExEHAftbOk{/youtube}

{youtube}vIC_SNtYpxQ{/youtube}


Hedningarna

Hedningarna po polsku znaczy poganie. Szwedzka grupa neofolkowa, tworząca nowa muzykę ludową. Zespół powstał w 1987 roku. Założycielami zespołu byli Hallbus Totte Mattsson, Anders Norrude oraz Björn Tollin. Po roku 1989 do zespołu dołączyły dwie artystki zafascynowane muzyką skandynawską: Sanna Kurki-Suonio i Tellu Paulasto.Słowa piosenek opierają się na dawnych wierzeniach, kulturze i tradycjach. Ich muzyka jest emocjonalna i obrazkowa. Wiele utworów opartych jest na ciężkim, potężnym rytmie bębna. Do tego rytmu często dochodzi kolejny element jakim jest powtarzanie tego samego dźwięku przez cały czas i tworzenie w ten sposób tła, na którym opiera się melodia.  Podsumowując w jednym zdaniu: Hedningarna to praskandynawska, pogańska muzyka ziemi. W roku 1992 zespół otrzymał nagrodę Grammy za drugi album „Kaksi” ( płyta sprzedała się w nakładzie 35 000 egzemplarzy w samej Szewcji). Przy tworzeniu drugiej płyty uczestniczyli Knut Reiersrud, Johan Liljemark oraz basista Ulf Ivarsson. W 1999 roku ukazał się ostatni krążek zespołu "Karelia Visa". Zespół formalnie istnieje nadal, ale od 1999 r. nie nagrał już żadnej płyty. Aktualni członkowie: Hållbus Totte Mattson, Anders Norudde, Christian Svensson, Magnus Stinnerbom.

Albumy zespołu “Hedningarna” (1989), “Kaksi” (1992), “Trä” (1994), “Kruspolska: SASHA mixes” (1994), “Hippjokk” (1997), “Karelia Visa” (1999)

{youtube}8TpfKPG9A0M{/youtube}

{youtube}DA7acExn9xo{/youtube}

Ale Möller

Ale Möller to szwedzki kompozytor i muzyk. Swoją karierę muzyczną ropoczął jako trębacz w zespole jazzowym. Mieszkał w Grecji, co sprawiło iż kształcił się w grze na buzuki (tradycyjny grecki instrument strunowy podobny do mandoliny). W Grecji wspłópracował ze słynnym greckim kompozytorem Mikis Theodorakis. Ale Möller  był czlonkiem zespołu Ale Möller Band, Frifot, The Stockholm Folk Big Band, Enteli, Filarfolket, Ale Möller's Lyckliga Enmansorkester i Neo Minore. Jego kariera muzyczna za owocowała również we współpracę z muzykami skandynawskimi i światowymi, m. in. Alym Bainem, Gunnarem Stubseidem, Lena Willemark, Perem Gudmundsonem, Jonasem Knutssonem, Stenem Källmanem i Thomasem Ringdahlem. W swojej twórczości chce odtworzyć tradycje muzyki skandynawskiej. Jest zwolennikiem WM. W swojej muzyce łączy tradycje muzyki ludowej Szwecji z muzyką Grecji, Indii i Afryki Zachodniej. Ale nie tylko muzyka ludowa jest przedmiotem jego zainteresowań. Ciągle próbuje wprowadzać do swojej twórczości eksperymenty muzyczne. Ale Moller jest multiinstrumentalistą, gra na buzuki, mandolinie, akordeonie, flecie, cymbalach, harfie, harmonika. Ciekawostką jest to, że jego mandolina jest specjalnie dostosowana do jego muzyki, posiada dodatkowe progi.

Albumy: od 1980 roku wydał 35 krążków. Pierwszy w 1980 roku  Filarfolket - "Birfilarmusik från Malmö" ostatnia, rok 2007 - Frifot - "Flyt".
Oprócz swoich solowych albumów nagrywał również gościnnie. (22 płyty)

{youtube}43eGgGyquSc{/youtube}

{youtube}u639hm8NUXY{/youtube}

Sofia Karlsson

Sofia Karlsson pochodzi ze Szwecji. Swojej pierwsze doświadczenie z muzyka folk zdobyła podczas nauki w Royal College of Music w Sztokholmie. Artystka oprócz śpiewu gra również na gitarze. Muzycy, którzy ją wspomagają grają głównie na felcie prostym (seljefløyte) i na kontrabasie. W 2002 roku ukazał się jej debiutancki solowy album z pieśniami. Jej drugi album, kótry ukazał się w 2005 roku zawiera w sobie jej własną interpretacje pieśni szwedzkiego poety Dan Andersson. Sofia za ten album dostała nagrodę Grammy. Kolejny krążek zawiera już piosenki bardziej klasyczne, które napisali dla niej wielcy szwedzcy artyści tacy jak Fred Åkerström, Peps Persson, Lars Forsell i Evert Taube.

Albumy: „ Folk song”(2002) , “Svarta Ballader” (2005) “Visor från vinden” (2007) “Söder om kärleken” (2009),  “Kärleken om Söder” (2009), “Norr om Eden”, “Jul i Folkton” (2005), “Folkjul” (2007).

{youtube}E9lBh61v2Ag{/youtube}

{youtube}Jylh41e_mLc{/youtube}

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij