Maria Hawranek i Szymon Opryszek "Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej" [RECENZJA]

Pin It
Tańczymy już tylko w Zaduszki - okładka
Jeśli właśnie pod wpływem najnowszej oferty przedstawionej w katalogu z najbardziej egzotycznymi wczasami najbezpieczniejszego biura podróży wykupiłeś wczasy w najpiękniejszych miejscach Ameryki Łacińskiej, mam dla ciebie dobrą radę: nie czytaj tej książki. Najprawdopodobniej i tak jej nie zrozumiesz.
 
Ameryka Łacińska w reportażach z codzienności
 
"Tańczymy już tylko w Zaduszki" to nieznany dotąd w literaturze podróżniczej obraz Ameryki Łacińskiej. Reporterski duet - Maria Hawranek ("Wysokie Obcasy", "Duży Format") i Szymon Opryszek ("Duży Format", "Tygodnik Powszechny") udają się w podróż do Kolumbii, Peru, Meksyku, Ekwadoru, Boliwii, Wenezueli, Brazylii i Paragwaju, skąd przynoszą ogrom szokująco-codziennych historii.
Staraliśmy się zrozumieć, co składa się na ich normalność. Towarzyszyliśmy im w codzienności i szukaliśmy odpowiedzi na proste pytania. Co znaczy śmierć w umierającej wiosce w Ekwadorze. A słowo "Żyd" w aryjskiej kolonii w Paragwaju? Jak rodziny z kolumbijskich gór radzą sobie ze świadomością, że ich krewni za chwilę stracą pamięć?
[frg. wstępu]
Na książkę składa się piętnaście reportaży, których – na pierwszy rzut oka – nic ze sobą nie łączy. Nic poza faktem, że opisują życie Iberoamarykanów. Jednak każda z tych historii jest doskonałym pryzmatem, przez który obserwować można tamtejszą rzeczywistość – prawdziwą, nieretuszowaną przez biura podróży i komercyjne programy telewizyjne.
 
A rzeczywistość Ameryki Łacińskiej potrafi szokować i Hawranek z Opryszkiem wcale nie boją się o tym pisać. Więcej, piszą w sposób bardzo bezpośredni. Pomimo niejednokrotnie trudnych i brutalnych scen, nie popadają w językowe niechlujstwo. Do Kapuścińskiego czy Stasiuka wciąż im jednak daleko. Język "Tańczymy..." jest więc – jak na publicystów przystało – prosty i konkretny. Lubią nazywać rzeczy po imieniu.

Mnogość historii zaprezentowanych w książce pozwala dostrzec różnorodność i kryjące się w niej piękno tamtego świata. Bo to właśnie codzienność – tak ukrywana przed przypadkowym turystą – w sposób najbardziej prawdziwy pokazuje koloryt Ameryki Łacińskiej.
Podróżowaliśmy po Ameryce Łacińskiej w poszukiwaniu historii tych, którzy żyją obok. Na peryferiach czasu, przestrzeni i stereotypów. Z perspektywy Starego Kontynentu ten region świata ten region wydaje się nie tylko niebezpieczny, biedny, egzotyczny. Czy Europę też potrafilibyśmy opisać za pomocą trzech przymiotników?
[frg. wstępu]
Odkryta przez Hawranek i Opryszka latynoamerykańska rzeczywistość może i zachwycać, i zniechęcać. Jedno jest pewne - ci, którzy zamiast pilotowanych wycieczek wolą nieplanowane podróże z daleka od turystycznego tłoku, po przeczytaniu tej pozycji dopiszą Amerykę Łacińską do listy podróżniczych celów.

Emilia Klimasara

Maria Hawranek i Szymon Opryszek "Tańczymy już tylko w Zaduszki", wyd. Znak Literanova, 2 marca 2016
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.