Beata Sabała-Zielińska "Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak" [RECENZJA]

Pin It
Ewa Berbeka - fot. okładka
Czytelnicy, którzy z zamiłowaniem sięgają po górską literaturę nie mają w ostatnim czasie wielu powodów do narzekania. Półki w księgarniach zapełniają się kolejnymi pozycjami dostarczającymi spore dawki silnych emocji, niebanalnych scenerii i nagłych zwrotów akcji. Przepis na bestseller wydaje się zatem prosty: "szokuj i opisz to w ładny sposób". A może to już najwyższy czas, żeby z wierzchołków Himalajów zejść niżej i przyjrzeć się nim z perspektywy tych, którzy zostają na dole? 

Szczęście niezwykle prozaiczne

Książka "Życie po Broad Peak" to zapis rozmowy zakopiańskiej dziennikarki radiowej, Beaty Sabały-Zielińskiej z Ewą Berbeką – żoną tragicznie zmarłego w 2013 roku himalaisty, Macieja Berbeki. Historia tej nieszczęśliwej wyprawy na Broad Peak odbiła się w mediach szerokim echem. Były oceny, był żal, było usprawiedliwianie i tłumaczenie, były spekulacje. Dopiero trzy lata później pojawiło się tak potrzebne spojrzenie na te wydarzenia z punktu widzenia osoby, dla której nie zginął doskonały himalaista, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, ale dla której umarł kochający mąż i ojciec jej dzieci. Głos zostaje oddany Ewie.
 
Relacja, która łączyła bohaterkę z Maciejem Berbeką determinuje historie, które opowiada i język jakim je przekazuje. To nie jest chłodna relacja z wyjścia na jeden ze szczytów Karakorum, analiza tras, opis sprzętu używanego przez himalaistów. To opowiedziana z niezwykłą subtelnością - właściwą dla artystki, jaką jest Ewa Dyakowska-Berbeka - historia wielkiej, ale i niezwykle trudnej miłości. Rozmowa pani Ewy z dziennikarką wolna jest od patosu i smutku. Przedstawia "normalność", jako jedną z ważniejszych wartości.
"Pokochałam himalaistę... Imponowało mi to, kim jest. Wiedziałam, jaką ma pasję, i nigdy nie chciałam tego zmieniać... Byłam częścią tej pasji, nierozerwalną i niezwykle ważną".
- Ewa Dyakowska-Berbeka
Intymność wypowiedzi bohaterki podkreślają umieszczone w książce zdjęcia. Fotografie z czasów licealnych, pierwszych spotkań z Maćkiem, potem zdjęcia rodzinne, ze wspólnych wakacji. To doskonała ilustracja życia Berbeków - choć toczącego się w cieniu najwyższych gór świata i ciągłej niepewności, to jednak tak bardzo zwykłego.
 
Obawiałam się, czy rozmowa o Maćku nie przerodzi się w rzewną historię, emanującą pretensjami i bólem. I nie wiem, czy to wynik rzemiosła dziennikarskiego przejawiającego się w zadawanych przez Sabałę-Zielińską trafiających w punkt, pytaniach, czy może subtelności i oswojenia się z sytuacją Ewy Berbeki – czytałam nie ze łzami, ale... z uśmiechem! Bo chociaż jest to książka, o pożegnaniach i lęku, to ze słów Ewy Berbeki płynie przede wszystkim nauka o  powrotach, nadziei i ogromnym zaufaniu.
"Jestem szczęśliwa, że tam byłam. Moja misja została spełniona. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby nas tam nie być, zwłaszcza teraz, kiedy wiemy, jak dużo dała nam ta wyprawa. Dla mnie była ona bardzo ważna. Tam naprawdę spotkałam Maćka. Towarzyszył mi w wędrówce od początku do końca. Każdy krok, który stawiałam, był krokiem z Maćkiem, z tym, że nie była to wyprawa pod sztandarem rozpaczy i użalania się nad sobą. To była twarda walka o przetrwanie i o dojście na miejsce w określonym celu. Pożegnania się z Maćkiem".
- Ewa Dyakowska-Berbeka
Nie, nie polecę "Życia po Broad Peak" tym, którzy chcą poznać zimną relację z wypraw w Himalaje, przepełnioną rakami, czekanami, chorobami wysokościowymi i nagłymi zwrotami akcji. Ta niezwykła i intymna rozmowa, to pozycja do przeczytania i położenia w honorowym miejscu - zwłaszcza na półkach tych, którym brakuje wiary w to, że prawdziwa miłość może sięgać wyżej niż Broad Peak.

Emilia Klimasara

Beata Sabała-Zielińska Beata "Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką", wyd. Prószyński Media, 1 marca 2016


Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.