Głową w mur

Colin Thubron "Za murem..."

"Za Murem. Podróż po Chinach" Colina Thubrona, to zapis podróży dziennikarza po dopiero co otwartych dla zachodniego świata pomaoistowskich Chinach. Reporter wędruje piętnaście tysięcy kilometrów nie tylko z fizycznym bagażem na plecach, ale i z brzemieniem zastanych opinii, krzywdzących stereotypów i zachodnich uproszczeń wobec chińskiej kultury.

Z niektórymi musi się zmierzyć, pokonać lub się ich wyzbyć, inne potwierdzają się w naocznych sytuacjach, jeszcze innych nie zauważa. Chiny to niestety kraj, w którego niektórych regionach nadal dochodzi do m.in. konfliktów etnicznych, bezrobocia, mordowania dziewczynek, zjadania kotów, czy akceptacji wszechobecnego nepotyzmu. Wszystkie te zbliżenia z tym co wyobrażane, a tym co w trakcie podróży uchwycone i odkryte, unaoczniają czytelnikom zapomnianą, a może wypartą prawdę, że Chiny są totalnie niejednolite, różne i wielobarwne.

Wszystkie postaci spotykane podczas podróży, ich losy oraz historie z życia, usłyszane pogłoski czy sprawdzone wiadomości układają się jak cegły, w twarde ściany - kulturowe bariery. Człowiekowi Zachodu ciężko jest wyzbyć się pewnego widzenia, ustrzec uogólnień, przestać demonizować, stąd autor przyjmuje wyjątkowo indywidualną drogę opisu. Pokonując Wielki Mur (ten prawdziwy i ten w wymiarze metaforycznym), Thurbon pokazuje własny Kraj Środka. Jego Chiny to kraj mieszkańca, nie turysty - codzienna rzeczywistość, nie wytwór wyobraźni. "Za Murem..." to brutalna, momentami przerażająca, ale jednocześnie piękna i pełna humoru, twarz kraju, który totalnie pochłania i odurza dziennikarza. Jak w szamańskim amoku Thurbon miesza zachwyty nad wielkością i wyjątkowością Chin z entuzjazmem dla „mikroskopijnych” obrazów przyrody czy historii jednostek, którymi zapełnia karty książki. 

Moja własna podróż z "Za Murem..." przynosi prócz lekkiego znużenia przydługimi i momentami powtarzanymi opisami różnorodnych przestrzeni mijanych miast czy wsi, jedną wyraźną obserwację - Thurbon to świetny psycholog! Dziennikarzowi udaje się bowiem wejść w niezwykłe, choć krótkotrwałe relacje z raczej zamkniętymi Chińczykami. Staje się ich pocieszycielem, obcym, ale jednocześnie zaufanym powiernikiem nawet najbardziej intymnych tajemnic. Naturalizm tych „spowiedzi” buduje atmosferę bliskości i pewnego oczyszczenia, bo Obcy nie ocenia, nie użala się i nie przeszkadza. Swoją zwykłą, empatyczną, ludzką, a może zawodową - dziennikarską chęcią wysłuchania... łamie mury.

Łukasz Moroz

Colin Thubron "Za murem..." ukazało się 18 lutego nakładem Wydawnictwa Czarne

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij