Orient na Kaukazie, czyli Gruzja opisana na nowo

tony anders chleb i proch

Macie dość codziennej gonitwy i miejskiego życia? książka, która przeniesie was do świata spokoju i majestatu przyrody, powinna pomóc. "Chleb i proch" zabierze was w interesującą i nieco egzotyczną wędrówkę po górach Kaukazu. Jednak zatapiając się w lekturze, dostaniecie więcej niż tylko wspomniany spokój. Poznacie Gruzję jakiej jeszcze dotąd nie opisano.

Pod koniec burzliwych, wskutek rozpadu ZSRR, lat dziewięćdziesiątych Tony Anderson wyruszył w wędrówkę po górach Gruzji, aby dotrzeć do zapomnianych, niedostępnych i zupełnie nieznanych plemion – Chewsurów, Tuszynów, Raczów, Megrelów i Swanów. Kto, poza pasjonatami Kaukazu i Gruzji oraz odległej historii Azji, jest świadom istnienia tak wielu plemion? Zapewne nieliczni spośród nas, i dlatego wiedza Andersona na temat ich obyczajów i wierzeń, jak również świetne rozumienie "gruzińskości" oraz pasja z jaką autor zapoznaje czytelnika nie tylko z Gruzją, ale także z regionem Kaukazu Północnego, Azerbejdżanu oraz północno-wschodniej Turcji, gdzie w średniowieczu istniało gruzińskie królestwo Tao-Klardżeti, ogromnie imponuje. "Chleb i proch" czyta się na dwóch płaszczyznach - z jednej strony to relacja z niezwykłej podróży, w której nie brakuje opisów przyrody, przygód i poznanych w drodze tubylców. Z drugiej strony to rzetelne źródło informacji na temat historii, polityki i kultury Gruzji, wzbogacone opisami architektury, przytoczonymi i cytowanymi licznymi dziełami gruzińskiej literatury (zarówno prozy jak i poezji) oraz mało rozpowszechnionych prac dawnych podróżników i badaczy. Na nowo odsłania nam dynamicznie zmieniającą i rozwijającą się Gruzję.

Czytając książkę miałam pewność, że oto trzymam przed sobą pełne studium kraju, bez w tym przypadku zbędnej turystycznej otoczki. Jednocześnie nie jest to naukowa rozprawa na temat Kaukazu, co pozwala odkryć Gruzję jako kraj, a zatem i ich mieszkańców, orientalny, tajemniczy i nieprzewidywalny. Być może nie bez znaczenia będzie tu również fakt, że publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarnego w serii Orient Express – skierowanej do czytelników zafascynowanych odległymi lądami i niezwykłymi krajobrazami.

Dodatkową zachętą do wyruszenia w podróż z Tony'm Andersonem niech będzie jego lekki, przejrzysty i przystępny styl, a o to niełatwo, gdy opowiadamy odległe dzieje nieznanych nam zakątków świata.

Agnieszka Lakner

Tony Anderson, Chleb i proch. Wędrówka przez góry Gruzji, Czarne 2014

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij