[RECENZJA] O najsłynniejszym polskim himalaiście bez laurek

Pin It
kukuczka biografia
Ogromną ilość pracy Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy wydanej właśnie biografii najsłynniejszego polskiego himalaisty "Kukuczka", włożyli w tę pozycję. Udało im się stworzyć dokument, reportaż właściwie, nie kolejny pomnik czy laurkę dla Kukuczki, bo tego akurat nikt nie potrzebuje.
Nie ma wątpliwości, że główną rolę w tej książce odgrywa legendarny himalaista, polski heros i rywal Reinholda Messnera, choć tej rywalizacji obaj konsekwentnie zaprzeczali. Tło dla akcji stanowią inne postaci i osobowości, partnerzy Kukuczki, ludzie napotkani na jego górskiej ścieżce, ze szczególną uwagą skierowaną oczywiście w stronę żony Jurka - Celiny. Tłem jest także polska gospodarka, ekonomia i polityka czasów PRL. Z anegdotycznym polotem. Fakt jednak, że autorzy poświęcają strukturom funkcjonowania państwa w latach 80. sporo czasu najlepiej dowodzi tego, że polscy himalaiści w tamtym czasie często zdobywali dwa szczyty równocześnie: ośmiotysięczniki i szczyty absurdu.
 
Dzięki temu w tej liczącej prawie 400 stron biografii, bogato ilustrowanej archiwalnymi i często unikatowymi zdjęciami, dostajemy historię polskiego himalaizmu w potężnej pigule, trochę przypominało mi to poznawanie historii światowego jazzu przez pryzmat postaci Milesa Davisa. Do tego książka napisana jest z dynamiką solidnego reportażu, tak, że poznaje się ją z podobnie podwyższonym ciśnieniem i tętnem jak przy oglądaniu filmu akcji. Ma na to wpływ nie tylko sama konstrukcja treści, ale też jak najdalej to możliwe wysunięty obiektywizm przy jednocześnie bardzo szczegółowym kreśleniu quasi-psychologicznego portretu postaci. Kortko i Pietraszewski, innymi słowy, nie wystawiają Kurtyce laurki, nie starają się go przedstawić jako pozbawioną wad i rys legendę. Poznajemy człowieka, zaczynamy rozumieć jego graniczącą z obsesją pasję górską, która - koniec końców - doprowadziła go pod południową Lhotse. 
 
 
Zresztą, dotyczy to nie tylko głównej postaci książki. Wszyscy himalaiści występujący w biografii Kukuczki przedstawieni są jako przede wszystkim ludzie. Nikt nie rysuje tu idealistycznych i utopijnych wizji, w które i tak by nikt nie uwierzył. Przyjaźń miesza się z zawiścią, braterstwo z rywalizacją i sukcesy z tragediami. Jak w życiu. 
 
Autorzy "Kukuczki" przekopali się przez doniesienia medialne, dokumenty, pamiętnik Jerzego Kukuczki, którego treść stanowi ważne spoiwo całej treści biografii. Także przez rozmowy z jego partnerami i bliskimi. Słowem, kawał dobrej reporterskiej roboty. I nawet jeśli znacie już wszystkie filmy i ksiązki o Kukuczce - tę nadal warto przeczytać. I jeszcze coś odkryć.
 
Kaśka Paluch
 
Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście", Wydawnictwo Agora 2016
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.