• "Insta-turystyka" a konieczność ochrony islandzkiej przyrody

  Skok z czterystu tysięcy do ponad dwóch milionów turystów odwiedzających rocznie Islandię to coś, na co wyspa niezupełnie była przygotowana. Z jednej strony błogosławieństwo dla rozwijających się tu biznesów, z drugiej natura wołająca o pomoc. Co zrobić, by mimo rosnącej liczby osób odwiedzających Islandię, jej delikatna i dziewicza natura pozostała nienaruszona?

  Czytam dalej

 • "In Touch" to nie jest film o polskich emigrantach w Islandii. To film o braku dotyku.

  Sześć lat. Tyle czasu Paweł Ziemilski spędził na produkowaniu godzinnego dokumentu „In Touch”, na próbie wejścia w stan umysłu i zrozumienia emigrantów polskich w Islandii oraz ich rodzin, które pozostały w kraju. Sześć lat, tyle potrzeba na przygotowanie dokumentu, który wciąga, porusza, hipnotyzuje i zostawia ślad na duszy widza. Wszyscy, którym do tytułu „dokumentalisty” czy „reportażysty” wystarczają dwa tygodnie z dronem w Islandii: patrzcie i uczcie się. 

  Czytam dalejTatry: Rysy

Spis treści

Rysy (2503 m.n.p.m.), najwyższy szczyt polskich Tatr, to obiekt marzeń wielu trekerów i miłośników turystyki górskiej. Zdobycie tego niełatwego szczytu, dla którego trzeba poświęcić sporo czasu, daje niepowtarzalne widoki i satysfakcję. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować.

disclaimer: Rysy maja trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy,w całości na terytorium Słowacji - 2503 m.n.p.m., 2499 m.n.p.m. ma szczyt znajdujący się na terytorium Polski. Podajemy wysokość najwyższego. Nasz GPS zanotował wysokość 2540 m.n.p.m.

Opis szlaku

Rysy zdobywamy od polskiej strony. Wycieczkę rozpoczynamy bardzo wcześnie, bo przed nami około 12 godzin wędrówki. Lepiej wyjść wcześniej kosztem niewyspania lub ryzykować zejścia w ciemnościach bądź burzach, które w górach najczęściej występują popołudniami i wieczorami (choć nie jest to reguła – zdarzają się błyski także o świcie).

Morskie Oko szlak na rysy
Morskie Oko

Nasz start to parking na Palenicy Białczańskiej gdzie zostawiamy samochód za skandaliczną opłatą 20 zł. Do tego miejsca można dotrzeć busem (ok. 8 zł za przejazd) lub zostawić auto na granicy w Łysej Polanie co dodaje nam do wędrówki kilka kilometrów. Po wyruszeniu z Palenicy czeka nas 1,5-2 godzinna wędrówka przez ośmiokilometrowy asfaltowy „szlak” do Morskiego Oka. We wczesnych godzinach porannych jest jeszcze w miarę pusto i spokojnie – zejście tą samą drogą jest już pokutą. Ale o tym później.

Czarny Staw pod Rysami
Czarny Staw pod Rysami

Rysy
Z Czarnego Stawu pod Rysami na Bulę pod Rysami

Podhale - opis etnograficzny regionu

Docieramy do schroniska przy Morskim Oku i po szybkim śniadaniu udajemy się w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami. Obchodzimy Morskie Oko z lewej strony, początkowo idziemy w dół lub po płaskim, po czym rozpoczyna się strome podejście na półkę skalną, za którą czeka Czarny Staw. Męczącą trasę urozmaica nam szum i widok Czarnostawiańskiej Siklawy – wodospadu. Po ok. 40 minutach jesteśmy na miejscu. Stąd możemy już zobaczyć cel naszej wędrówki – Rysy. Czeka nas do nich jeszcze długa droga.

Podejście na Rysy
Podejście na Rysy

Rysy łańcuchy
Droga jest ubezpieczona łańcuchami

Z lewej strony mijamy Wąski Zagon i wchodzimy w Szeroki Zagon, tak rozpoczyna się mozolne wdrapywanie na Bulę pod Rysami (2054 m.n.p.m.), które może potrwać od półtorej do dwóch godzin. Wymagającą kondycyjnie trasę urozmaicają przepiękne widoki zostawionych za nami stawów, o ile pot nie zaleje nam oczu. Po dotarciu na Bulę warto uzupełnić zapasy energii i ruszyć dalej, w Kocioł. Tu zaczyna się najtrudniejszy technicznie moment wycieczki. Półtorej godziny po trasie ubezpieczonej łańcuchami męczy i ręce, i nogi i trochę straszy. Nie zawsze łańcuchy są konieczne, warto jednak pamiętać, że szarżowanie bez ubezpieczenia nimi w razie poślizgnięcia może źle się skończyć. Na ten moment przydadzą się rękawiczki, ale nie wełniane czy puchowe tylko takie, które będą się dobrze trzymać łańcuchów – np. skórzane. Mogą być też zwykłe rękawiczki rowerowe bądź najprostsze winylowe. Sklepy oferują oczywiście specjalne rękawice do via ferrat, ale to opcja dla osób nie liczących się z kosztami.

Szczyt Rysów
Szczyt Rysów

Na szczycie Rysów jest dość wąsko i ciasno, bo spotkamy się tam także z grupami zdobywającymi je od strony słowackiej. Po półgodzinnej kontemplacji zbieramy się w dół – czekają nas kolejne długie godziny. 

W drodze powrotnej, nawet jeśli wyjdziemy bardzo wcześnie, w okresie wakacyjnym musimy liczyć się z problemem „korków” na łańcuchach. Tłumy turystów, często w baletkach, tenisówkach i adidasach, z brakiem minimalnego pojęcia co do miejsca w którym się znajdują (nam udało się spotkać kilka osób, które nie zdawały sobie sprawy, że na Rysy wychodzi się nieco dłużej niż pół godziny!), blokują łańcuchy i trzeba czekać aż sprzęt się zwolni. Później jest już tylko gorzej. Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym – tłum letników, a Morskie Oko przypomina kołobrzeską plażę w szczycie sezonu. Całości dopełnia ośmiokilometrowy spacer asfaltem po drodze do Palenicy Białczańskiej w tłumie pijanych, rozwrzeszczanych turystów i płaczących dzieci.

Widok z Rysów
Widok ze szczytu Rysów

Rysy
Czarny Staw i Morskie Oko

 Pomijając te nieprzyjemne uroki zdobywania najpopularniejszego szczytu w Polsce w okresie wakacyjnym, wycieczka na Rysy pozostawi w nas niezwykłe wspomnienia. Warto jednak pamiętać, że choć szlak – ze względu na ubezpieczenie łańcuchami – nie prezentuje ekstremalnych trudności, jest bardzo wymagający kondycyjnie. Poza tym mimo łańcuchów szczyt jest trudny (podobno drugi po Orlej Perci) – należy mieć minimalne pojęcie na temat korzystania z łańcuchów i poruszania się z ich pomocą. Trzeba więc przed decyzją o wyprawie zmierzyć siły na zamiary – i zdecydować, czy nie lepiej wybrać krótszej trasy. Jeśli jednak cieszymy się dobrą kondycją i siłę oraz dużą dozę zdrowego rozsądku – Rysy to szlak godny polecenia.

Muzyka, gwara i strój góralski - czytaj dalej

Czarny Staw pod Rysami
Czarny Staw pod Rysami w godzinach popołudniowych (wakacje)

 • Małe swobody i wielkie tęsknoty Irańczyków

  Porywająca opowieść o pozornie nieprzystępnych ludziach, którzy okazują się mistrzami gościnności. Dziennikarz i podróżnik Stephan Orth, wyrusza w niecodzienną wyprawę, podczas której gubi przywieziony z Europy bagaż stereotypów. Ujmujący Persowie odkrywają przed nim swoje sposoby na obchodzenie rygorów totalitarnego reżimu. Orth błyskotliwie i z humorem relacjonuje swoje przygody: od potyczki z władzami o przedłużenie wizy przez bikini party w pobożnym Meszhedzie, po 10-dniowe udawane małżeństwo. Ponadto rozwiązuje dwie zagadki: jak miejscowym udaje się kupić w aptece wódkę i dlaczego tak kochają zespół Modern Talking.

  Czytam dalej

 • 4. Orientalny Baza Świąteczny w Muzeum Azji i Pacyfiku

  Już po raz czwarty Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na Orientalny Bazar Świąteczny, który odbędzie się w sobotę 9 grudnia 2017 r,. w godz.11.00-20.00 w siedzibie Muzeum w Warszawie. 

  Czytam dalej

 • "Śmierć w lesie deszczowym". O języku, którym mówi 45 osób

  Głęboko w lesie deszczowym w Papui-Nowej Gwinei jest maleńka wioska Gapun, w której mieszka dwieście osób. Tylko czterdzieści pięć z nich mówi rdzennym językiem tayap i z roku na rok jest ich coraz mniej. Antropolog kulturowy Don Kulick postanawia udokumentować proces wymierania tego języka. Zafascynowany światem gapuńczyków, na przestrzeni trzydziestu lat powraca do wioski kilkakrotnie, a jego życie splata się z życiem mieszkańców. Jego reportaż "Śmierć w lesie deszczowym" właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Czytam dalej

 • "Droga Aszera" reż. Matan Yair

  "Droga Aszera" to prezentowana w sekcji ACID 70. MFF w Cannes polsko-izraelska koprodukcja, według scenariusza reżysera Matana Yaira, ze zdjęciami Bartosza Bieńka. Film zdobył trzy nagrody na MFF w Jerozolimie oraz osiem nominacji do nagród Izraelskiej Akademii Filmowej. 17. listopada wejdzie do polskich kin dzięki dystrybucji Aurora Films.

  Czytam dalej

 • Terra Italiana - jesienna edycja Festiwalu Kina Włoskiego

  Startuje druga edycja Festiwalu Kina Włoskiego – Terra Italiana. W dniach 23-26 listopada w warszawskim Kinie Luna odbędzie się prawdziwe święto włoskiej kinematografii. W programie najnowsze produkcje włoskie prosto z Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz każdego dnia spotkania z reżyserami i aktorami.

  Czytam dalej

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij