Alternatywa dla Walentynek? Święto wina, czyli Tryfon Zarezan

Podczas gdy w większości miejsc na świecie wszyscy szaleją z pluszowymi misiami i pudełkami czekoladek, na Bałkanach piją wino. Bo 14 lutego to w całej Bułgarii i kilku innych bałkańskich państwach dzień św. Tryfona - święto wina.

Dzień, w którym czci się św. Tryfona zależy od tego, z jakiego kalendarza korzystamy. Według juliańskiego wypada na 1 lutego, ale już według gregoriańskiego ten dzień to 14 lutego. Czyli dziś. W Bułgarii od niedawna święto to traktowane jest jako alternatywa dla Walentynek - może i tu przeciwnicy Dnia Zakochanych, których nie brakuje także w Redakcji Etnosystem.pl wylansujemy 14 lutego jako święto wina? Faktem jest, że w tym roku Bułgarzy pogodzili w końcu miłość do czekoladek i miłość do wina. Dziś do każdego pudełka słodkości dodaje się butelkę wina. Wygląda to inaczej niż jeszcze dwie dekady temu, kiedy Walentynki jako zachodnia moda przybyły do Bułgarii i były zwalczane przez nacjonalistyczne ugrupowania...

W zależności od miejsca, w którym celebrowane jest święto, przybiera ono różne kształty. Przykładowo w Russe, Tyrnowie, Plewen czy Wracy podczas święta wybierany jest "Car Winnic" - zamożny właściciel winnicy, który przez cały dzień pełni najważniejszą funkcję. W jego gestii leży podcinanie winorośli, jest noszony na rękach i częstowany winem przez gospodarzy domostw (wraz z mężczyznami, którzy go noszą).

Dzień św. Tryfona ma przypomnieć przede wszystkim o nadchodzącej wiośnie i koniecznych z tego tytułu zabiegach pielęgnacyjnych w winnicach (głównie chodzi o wspomniane podcinanie winorośli). Po odprawionej w cerkwii liturgii, spora grupka świętujących udaje się do winnicy z jadłem i popitką, a właściciel podcięte krzewy winorośli podlewa winem i święci wodą święconą.

Tryfon był chrześcijańskim męczennikiem żyjącym na początku III wieku w Kampsadzie (Azja Mniejsza). Czczą go zarówno wyznawcy Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. W Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne św. Tryfona ma miejsce 10 lutego. Jak wygląda celebracja osoby świętego w Bułgarii - już wiecie. Jest patronem ogrodników ich sadów i wszystkich gospodarzy.

fot. Youtube